Bankacılık işlemlerinin muhasebeleştirilmesi ve geleneksel bankacılık ile faizsiz sistem bankacılığının muhasebe yönünden karşılaştırılması
- Tez No: 176131
- Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ ERDAMAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 190
Özet
“Bankacılık işlemlerinin Muhasebeleştirilmesi ve GelenekselBankacılık ile Faizsiz Bankacılık işlemlerinin· Muhasebe YönündenKarşılaştırılması”adlı tez dört bölümden oluşmaktadır. Bu çalışmayapılırken özellikle muhasebe işlemlerinin tamamı ilgili kurumlarda gözlemyapmak suretiyle hazırlanmıştır. işlemlerin ve uygulamaların çOğundakurumların ve kişilerin korunması açısından isimler değiştirilerekverilmiştir.Tezin birinci bölümünde geleneksel bankacılık ve faizsiz sistembankacılığın tanımları çeşitleri ve bu kurumların yaptıklan işlemleranlatılmıştır.ikinci bölümde geleneksel ticari bankacılık işlemlerinden mevduatişlemleri, kredi işlemleri ve diğer bankacılık iş/em/erinden havale,akreditif, çek/senet, kefalet ve teminat, ile türev ürün/eri gibi işlemlerinmuhasebeleştirilmesi örneklerle incelenmiştir.Tezin üçüncü bölümünde faizsiz sistem bankacılık işlemlerinden fontemin işlemleri olan cari hesaplar ve katılma hesapları ile fon kullandırmaişlemlerinden üretime destek sağlanması, kiralama, iş ortak/ı ğı, iştirak,azalan iştirak, tarımsalortaklık, yardım gayeli ödünç, avansa dayalı satışve vadeli satış işlemlerinin muhasebeleştirilmesi örneklerle verilmiştir.Dördüncü bölümde geleneksel bankacılık işlemleri ile ilgili biruygulama ve mali tabloların düzenlenme ilkelerinin yanı sıra faizsizbankacılık işlemleri ile ilgili bir uygulama ve faizsiz sistem bankalarınındüzenleyecekleri mali tablolar üzerinde durulmuştur.Sonuç bölümünde geleneksel bankalar ile faizsiz sistem bankalarımuhasebe yönünden karşılaştırılarak farklılıkları üzerinde durulmuş veçözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The thesis ealled“Transforming Banking Proeedue Comparison ofFree of Interest Banking According to Aeeountaney”eonsists of toureapters. Preparing this thesis, I've ma de many observations on relatedinstitutions about aeeauntaney proeedure. In most of the proeedure andapplieations,to be able to proteet the rights of repsons and institutions,names are ehanged.In the first ehapter of the thesis, traditional banking system and freeof ınterest banking are described and proeesses that these institutions arereported.In the second ehapter, the following produets have been investigatedrelatedly to aeeauntaney; deposit process out of trade banking, maneyserding out of eredit process, aereaditives, eheeks/deeds, guaranty andderivatives.In the third chapter, the following subjects hava been presented andexamplified; current aeeounts and fusion aeeounts, supplying support forproduetion prom fund us ing, rentals, business portnership, partieipation,deseending partieipation, agrieultural partnership, loans aimed to aid,money in advanee based sole and transforming them in to aecauntaney.In the fourth ehapter, an applieation about traditional banking,principals of arranging fıseal tables, an applieation about free of ınterestbanking fordations are supposed to arrange are focused.In the eonelusion ehapter, a eomperison between traditional banksand free of ınterest banks is emphasised according to the prineipals ofaeeauntaney. In addition, some adviee has been iven on solutiers