Özdüzenlemeli öğrenme ortamında kimya öğretmen adaylarının motivasyonlarının değişiminin incelenmesi
An investigation of the change in pre-service chemistry teachers' motivation in self-regulated learning environments
- Tez No: 450173
- Danışmanlar: PROF. DR. BASRİ ATASOY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 267
Özet
Bu çalışmada kimya öğretmen adaylarının öğrenme süreçlerinde sahip oldukları motivasyonel inançların ve motivasyonlarını düzenlemek için kullandıkları stratejilerin geliştirilmesi amaçlanarak motive edici öğrenme ortamlarının öğretmen adaylarının özdüzenlemeli öğrenme becerilerini kullanmalarını nasıl etkilediği ve öğretmen adaylarında ne gibi kazanımlara ya da değişimlere yol açtığı araştırıldı. Bu amaçlar doğrultusunda öğrenme hedeflerini belirleyen, öğrenme süreçleri boyunca uygun özyeterlik inancına sahip, başarı ve başarısızlık karşısında uygun yüklemelerde bulunan, akademik zorluklar karşısında daha çok özdüzenleyici ve motivasyonel düzenleme stratejisi kullanan bireylerin yetiştirilmesi hedeflendi. Çalışmada organik kimya dersi alan on sekiz kimya öğretmen adayı yer aldı. Kimya öğretmen adaylarının motivasyonel inançlarının ve motivasyonlarını düzenlemek için kullandıkları stratejiler ile öğrenme stratejilerini ortaya çıkarmak ve değişimini incelemek için yarı yapılandırılmış görüşmeler, yarı yapılandırılmış günlükler, açık uçlu ölçek, özizleme formları ve gözlem veri toplama aracı olarak kullanıldı. Toplanan nitel veriler nitel analiz yöntemi ile analiz edilerek sunuldu. Çalışma sonucunda kimya öğretmen adaylarında hem özdüzenlemeli öğrenmenin önemi ile ilgili farkındalık oluştuğu hem de özdüzenlemeli öğrenme becerilerinde gelişmeler tespit edildi. Çalışmanın sonunda kimya öğretmen adaylarının pozitif motivasyonel inançlara sahip olduğu, akademik etkinlikler karşısında daha ısrarcı oldukları ve motivasyonlarını düzenlemek için kullandıkları stratejilerde gelişim tespit edildi. Ayrıca kimya öğretmen adaylarının motivasyonlarındaki olumlu gelişimin, onların sahip oldukları öğrenme stratejilerini çeşitlendirdiği ve bu stratejileri daha sık kullanmaya başladıkları belirlendi. Anahtar Kelimeler : Özdüzenleme, Özdüzenlemeli Öğrenme, Motivasyon, Kimya Eğitimi
Özet (Çeviri)
This study investigated the effect of a motivator learning environment on pre-service chemistry teachers' use of self-regulated learning skills. It was intended to improve their motivational beliefs and strategies to regulate their motivation while learning process. It attempted to understand how to train pre-service chemistry teachers who specify their learning objectives and have proper beliefs about self-regulation, success and failure to become more self-regulated and use motivational strategies to deal with academic difficulties. Eighteen pre-service chemistry teachers in an organic chemistry course were recruited for this study. Semi-structured interviews, a structured diary, open-ended questions, self-monitoring forms and observational data collection tools were used to determine learning strategies and to analyze pre-service chemistry teachers' changes in motivational beliefs and in strategies to regulate their motivation. The pre-service chemistry teachers' awareness of the importance of self-regulated learning and self-regulated learning abilities were enhanced by this study. It found that pre-service chemistry teachers have positive motivational beliefs, persistence in academic activities and improve their strategies for motivation regulation. It is also found that their improved motivation was diverse, and that they used learning strategies more frequently. Key Words : Self-regulation, Self-regulation Learning, Motivation, Chemistry Education