The optical spectroscopic and photometric observations of the optical counterparts to the Be/X-ray binary systems: GRO J2058+42 and V0332+53
RO J2058+42 ve V0332+53 Be/X-ışın çift sistemlerinin optik bileşenlerinin tayfsal ve fotometrik gözlemleri
  1. Tez No: 176776
  2. Yazar: MEHTAP ÖZBEY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT KIZILOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Astronomy and Space Sciences, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmada GRO J2058+42 ve VO332+53 Be/X-ışın sistemlerinin optik bileşenlerinin, 1.5 metrelik Rus-Türk teleskopu ile yapılmış tayfsal ve fotometrik gözlemleri sunulmaktadır. Fotometrik gözlemlerle her iki kaynak için elde edilen uzaklık, renk ve kızarma değerleri daha önce belirtilmiş değerlerle uyumludur. GRO J2058+42 sisteminin optik bileşeninin Mayıs 2006-Haziran 2008 arasında yapılan gözlemlerinin tayfsal sonuçları H alpha salma çizgisinin çift tepeli durumdan tek tepeli duruma geçtiğini göstermiştir. Ayrıca kaynağın tayflarında, diskte yeralan yüksek yoğunluklu bölgelerin devinimini kanıtlayan V/R değişimleri bulunmaktadır.GRO J2058+42 sistemindeki optik bileşenin aksine, BQ Cam'a ait Eylül 2006-Aralık 2007 tarihlerinde alınmış tayflarda ise, hem H alpha hem de HeI çizgisi, tek tepeli salma olarak görülmektedir. Ayrıca H alpha salma çizgisinin eşdeğer genişlik değerlerinin,H alpha ve HeI salma çizgisinin laboratuar dalga boyundan olan kayma miktarı ve BQ Cam'in parlaklık değişimiyle korelasyon içindebulunduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The spectroscopic and photometric observations of the optical counterparts to the Be/X-ray binary systems GRO J2058+42 andV0332+53 (BQ Cam), taken with RTT150 (Russian-Turkish 1.5 meter Telescope), are presented in this study. The distance, color and the reddening estimates for both sources, obtained via photometric observations, are consistent with the previous results. The results of our spectroscopic observations performed between May 2006 and June 2008 for optical counterpart to GRO J2058+42 indicate that the double-peaked emission line profile turns into a single-peaked emission after the last outburst of the system. Furthermore, the spectra of the source show clear evidence for the changes in the ratio of the double peaks of H alpha emission line indicative of the precession of the high-density regions confined in the disk. Unlike the spectra of counterpart to GRO J2058+42, the spectra of BQ Cam, taken between September 2006 and December 2007, exhibit single-peaked H alpha and HeI (lambda 7065 Angstrom) emission lines. In addition, the equivalent width values of H alpha emission lines, shifts from the the laboratory wavelengths for H alpha and HeI emission lines and the variation in optical brightness of BQ Cam show a close correlation.