A cross-cultural comparison and modeling of information and communication technologies aspects affecting mathematical and problem solving literacy and perceptions of policy makers
Bilgi ve iletişim teknolojileri değişkenlerinin ve matematik ile problem çözme okuryazarlığı modellemesinin kültürler arası karşılaştırması ve yetkililerin algıları
  1. Tez No: 176786
  2. Yazar: YUNİS ŞAHİNKAYASI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SONER YILDIRIM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Eğitim ve Öğretim, Science and Technology, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 337
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türkiye ile Avrupa Birliği'ndeki (AB) öğrencilerin bilgi ve iletişim teknolojileri (BİT) boyutlarını (kullanım, özgüven ve tutum), bu boyutların matematik ve problem çözme okuryazarlık performansıyla ilişkilerini karşılaştırmak, ve eğitim politikası yetkililerinin BİT algılarını anlamaktır. Bu çalışmada çoklu (nicel ve nitel) araştırma yöntemi kullanılmıştır. Ülke grupları, -AB üyeleri, yeni AB üyeleri ve Türkiye- Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı (PISA) 2003 BİT verisi olan ülkenin AB'deki statüsüne göre oluşturulmuştur.Bu çalışmanın üç odağı vardır. Araştırmanın birinci odağı, Türk ve AB öğrencilerinin BİT kullanımı, BİT özgüveni ve bilgisayara ilişkin tutumlarındaki benzerlikleri ve farklılıkları incelemektir. Birinci odağın örneklemi, PISA 2003'e katılan AB üyelerinden 56,610, yeni AB üyelerinden 24,834 ve Türkiye'den 3,231 öğrencidir. Ülke gruplarındaki öğrencilerin BİT boyutlarında farklılaşmalarına çok yönlü kovaryans analizleri -öğrencilerin sosyoekonomik ve kültürel durumları -SEKD- ile bilgisayara ilişkin tutumları kontrol edilerek- ve kovaryans analizi -SEKD kontrol edilerek- ile bakılmıştır. Araştırmanın birinci odağı, AB'deki öğrencilere göre Türk öğrencilerin bilgisayar ve Internet kullanımında kendilerine daha az güvendiklerini ve daha az sıklıkta Internet kullandıklarını göstermiştir. Buna karşın bu odağın bulguları, Türk öğrencilerin AB öğrencilerine göre, nispeten bilgisayara ilişkin daha olumlu tutuma sahip olduklarını ve daha sık program/yazılım kullandıklarını açığa çıkarmıştır.Araştırmanın ikinci odağı, Türk ve AB öğrencilerinin BİT boyutları ile matematik ve problem çözme okuryazarlık performansları arasındaki ilişkilerin modellemesidir. İkinci odağın örneklemi, PISA 2003'e katılan AB üyelerinden 57,787, yeni AB üyelerinden 25,359 ve Türkiye'den 3,590 öğrencidir. Öne sürülen path analizi modelleri her bir ülke grubu için ayrı ayrı test edilmiştir. Çalışmanın ikinci odağı, bütün ülke gruplarında öğrencilerin sosyoekonomik ve kültürel durumu ve rutin bilgisayar kullanım özgüveni ile matematik ve problem çözme okuryazarlık performansları arasında orta düzeyde, İnternet kullanım özgüveni ile bu performanslar arasında düşük düzeyde olumlu ilişki olduğunu ortaya çıkarmıştır. Öte yandan, bütün ülke gruplarında öğrencilerin bilgisayar ve İnternet kullanım sıklığı ve ileri düzey bilgisayar kullanım özgüveni ile bu performansları arasında genellikle düşük düzeyde olumsuz ilişki bulunmuştur.Araştırmanın üçüncü odağı, eğitim politikasında yetkililerin, bu çalışmanın nicel bulgularını değerlendirmelerini ve Türkiye'de BİT politikası oluşturma ve uygulama süreci ile ilgili algılarını araştırmayı amaçlamıştır. Türkiye'deki üniversitelerden ve Milli Eğitim Bakanlığından eğitim politikasında yetkili yedi kişi bu odağın örneklemini oluşturmaktadır. Görüşmelerle toplanan veriler üzerinde, veriyi kodlama, kategorileri ve alt kategorileri tanımlama ve ilişkilendirme yoluyla içerik analizi yapılmıştır. Bu çalışmanın üçüncü odağında, katılımcılar Türkiye'de BİT politikası oluşturma ve uygulama sürecindeki başlıca sıkıntıları belirtmişler ve bu sıkıntılara yönelik çözüm önerilerilerinde bulunmuşlardır. Katılımcılar, araştırmanın nicel kısmının sonuçlarını genellikle, öğrencilerin sosyoekonomik ve kültürel durumlarıyla ilişkilendirmişlerdir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to compare Turkey and the European Union (EU) regarding aspects (use, self-confidence and attitude) of students? information and communication technologies (ICT), the relationships between ICT aspects and mathematical and problem solving literacy performances, and to understand education policy makers? perceptions on ICT in Turkey. A multimethod (quantitative and qualitative) research design was used in this study. Country groups ?an EU member group, a new EU member group and Turkey- were formed on the basis of the status of a country in the EU, and that of having ICT data in the Programme for International Student Assessment (PISA) 2003.This study has three focuses. The first focus of the present study was to examine similarities and differences in ICT use, self-confidence in ICT and attitudes toward computers in students from Turkey and the EU. The sample of this focus was those students from the EU member group (N=56,610), the new EU member group (N=24,834) and Turkey (N=3,231) who participated in the PISA 2003. Multivariate analysis of covariance -controlling students? economic, social and cultural status (ESCS) and attitudes toward computers- and univariate analysis of covariance -controlling ESCS- were conducted to see whether students? ICT aspects differ across country groups. The first focus of the present study indicated that Turkish students have lower self-confidence in using computer and the Internet and they use the Internet less frequently than students in the EU. Contrary to this, the findings of this focus revealed that Turkish students have relatively more positive attitudes toward computers and they use program/software more frequently than do students in the EU.The second focus of the present study was to model the relationships among ICT factors and mathematical and problem solving literacy performances of Turkish and the EU students. The sample of this focus was those students from the EU member group (N=57,787), the new EU member group (N=25,359) and Turkey (N=3,590) who participated in the PISA 2003. The proposed path analytic models were separately tested for each country group. The second focus revealed that students? socioeconomic and cultural status and self-confidence in routine computer tasks have positive and medium level relationships with their mathematical and problem solving literacy performances, for all country groups. Furthermore, students? self-confidence in Internet tasks had a positive and low level relationship with these performances for all country groups. On the other hand, it was found that students? frequency of computer and Internet use and their self-confidence in high-level computer tasks have generally negative and small relationships with these literacy performances in all country groups.The third focus aimed to investigate education policy makers? perceptions of the ICT policy making and implementation process in Turkey, and their evaluations of the findings of the quantitative phase of this study. The participants of this focus consisted of seven education policy makers from the Ministry of National Education and universities in Turkey. The data, collected with interviews, were content-analyzed by coding data, identifying, and relating the categories and sub-categories, that is, open, axial and selective coding were conducted respectively. In the third focus of the present study, participants specified the primary issues of ICT policy making and the implementing process in Turkey and made suggestions on these issues. Participants frequently related the findings of the quantitative phase of this study to the economic, social and cultural status of students.