The effect of potassium hydroxide on the polymerization of trichlorophenol, pyrrole and thiophene by microwave initiation
Mikrodalga başlatıcısı ile potasyum hidrositin triklorofenol, pirol, tiyofen polimerizasyonundaki etkileri
- Tez No: 176794
- Danışmanlar: PROF. DR. DUYGU KISAKÜREK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Siyah iletken polimer (CP) ve/veya çapraz balı (CLP) ve/veya iyon radikal(RIP) ve/veya beyaz (WP) ve/veya portakal (OP) polimerlerin sentezimikrodalga enerjisi yoluyla KOH ile TCP,pirol ve tiyofen kullanılarak çok kısazaman aralıında gerçekletirildi.Polimerlemeler 1 ile 25 dakika arasında deien zaman aralıklarında, sabitmikrodalga enerjisinde veya 90 ile 900 watt arasında deien mikrodalgaenerjilerinde, sabit sürelerde veya 0, 0.5 ile 5 ml su miktarları deitirilerek, sabitsüre ve mikrodalga enerjisinde ya da süre, mikrodalga enerjisi ve su miktarı sabitiken 0.03 ile 6 x 10-4 mol aralıında KOH kullanılarak gerçekletirilmitir Aynızamanda ısıtma zamanı, mikrodalga enerjisi, su içerii ve KOH miktarınınpolimer sentezi ve yüzde dönüümüne etkisi incelenmitir.Sentezlenen polimerlerden, beyaz, portakal ve radikal iyon polimerleri FTIR(Fourier Transform Infrared Spektroskopisi), 1H-NMR (Proton NükleerManyetik Rezonans), 13C-NMR( Karbon-13 Nükleer Manyetik Rezonans), TGA/FTIR (Termogravimetrik Analiz / Fourier Transform Infrared), DSC(Diferansiyel Taramalı Kalorimetri), SEM (Taramalı Elektron Mikroskop), ESR(Elektron Spin Rezonans), UV-Vis (UV-Görünür Bölge Spektroskopisi) ve IıkSaçılması ile karakterize edilmitir . letken ve çapraz balı polimerler ise FTIR,TGA/ FTIR, DSC, SEM, ESR, XRD (Toz X-ıınları Kırınımı Spektroskopisi) veletkenlik Ölçümü ile karakterize edilmitir.
Özet (Çeviri)
The synthesis of black conducting polymer (CP) and/or crosslinked polymers(CLP) and/or radical ion polymer (RIP) and/or white polymers (WP) and/ororange polymer (OP) were achieved by using KOH with TCP, pyrrole andthiophene via microwave energy in a very short time interval.Polymerizations were carried out by constant microwave energy with differenttime intervals varying from 1 to 25 min; or at constant time intervals withvariation of microwave energy from 90 to 900 watt; or varying the water contentfrom 0, 0.5 to 5 ml at constant time intervals and microwave energy, or atconstant time interval, water content, microwave energy with variation ofamount of KOH 0.03 mol to 6x10-4 mol. The effects of heating time, microwaveenergy, water content and amount of KOH on the percent conversion and thepolymer synthesis were also investigated.White, orange polymers and radical ion polymers were characterized by FTIR(Fourier Transform Infrared), 1H-NMR (Proton Nuclear Magnetic Resonance),13C-NMR (Carbon-13 Nuclear Magnetic Resonance), TGA/ FTIR (ThermalGravimetric Analysis / Fourier Transform Infrared), DSC (Differential ScanningCalorimeter), SEM (Scanning Electron Microscope), ESR (Electron SpinResonance), GPC (Gel Permeation Chromatography), UV-Vis (UV-VisibleSpectroscopy) and Light Scattering. Conducting and crosslinked polymers werecharacterized by FTIR, TGA/ FTIR, DSC, SEM, ESR, XRD (Powder DiffractionX-Ray) and conductivity.