A new p and n dopable selenophene derivative and its electrochromic properties
Yeni p ve n katkılanan selenofen türevi ve elektrokromik özellikleri
  1. Tez No: 176922
  2. Yazar: GÜLBEN ARDAHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT TOPPARE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Güçlü elektron verici selenofen ve güçlü elektron çekici benzotriazol içeren yeni iletken polimer, poly(2-dodecyl-4,7-di(selenophen-2-yl)benzotriazole) (Poly(SBT)), elektrokimyasal polymerleştirme ile sentezlenmiştir. Homopolimerizasyon ve kopolimerizasyon, tetrabütilamonyum hegzaflorofosfat (TBAPF6 ) varlığında, asetonitril/diklorometan içinde gerçekleştirildi. Homopolimerlerin ve kopolimerlerin elektrokimyasal ve optik özellikleri Dönüşümlü voltametre, UV-Vis ve IR Spektroskopisi ile incelendi.Dönüşümlü Voltametre ve spektroelektrokimyasal çalışmalar, homopolimerlerin tarama hızı 100 mV/s de -1.9 V ile 1.4 V arasında tersinir biçimde indirgenebildiğini ve yükseltgenebildiğini kanıtlamaktadır. Optik kontrast 32% ve 56%, değişim zamanı ise 2.4 s and 0.4 s sırasıyla 511 and 1200 nm dalga boylarında hesaplanmıştır ve bant aralığı 1.67eV olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
A novel electrically conducting polymer, poly(2-dodecyl-4,7-di(selenophen-2-yl)benzotriazole) (Poly(SBT)), containing selenophene as a strong donor and benzotriazole as a strong acceptor group was synthesized by electrochemical polymerization. Homopolymerization and copolymerization ( in the presence of 3,4-ethylenedioxythiophene (EDOT) ) was achieved in acetonitrile/ dichloromethane(95/5 v/v) with 0.1M tetrabutylammonium hexafluorophosphate (TBAPF6). The electrochemical and optical properties of homopolymer and copolymer were investigated by Cyclic voltammetry, UV-Vis, near IR Spectroscopy. Cyclic voltammetry and spectroelectrochemistry studies demonstrated that homopolymer can be reversibly reduced and oxidized (both n- and p-doped) between -1.9 V and 1.4 V, at a scan rate of 100 mV/s. Optical contrast was calculated as 32% and 56% with a switching time of 2.4 s and 0.4 s at 511 and 1200 nm respectively. Poly(SBT) exhibits a ?max value of 511nm and a band gap of 1.67eV.