NiFe2O4 manyetik nanoparçacıkların eldesi ve özellikleri
Preparing NiFe2O4 magnetic nanoparticles and their properties
- Tez No: 177016
- Danışmanlar: PROF. DR. SELÇUK ATALAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Son birkaç yıldır manyetik materyallerde temel manyetik özelliklerin incelenmesine olanak sagladıgı ve yeni uygulama alanları buldugu için nano boyuttaki materyallerin hazırlanması ve karakterizasyonu oldukça çok ilgi çekmektedir. Genel formu MFe2O4 (M=+2 degerlikli metal iyonu) seklinde olan nanokristal spinel ferritler oldukça ilginç manyetik ve elektriksel özelliklerinden dolayı bilimsel ve teknolojik uygulamalar açısından büyük öneme sahiptir. Genel olarak ferrit adıyla isimlendirilen bu manyetik materyaller için bir çok hazırlama metodu gelistirilmistir. Bunlardan hydrothermal yöntem, farklı materyallerin yanı sıra özellikle manyetik nanokristallerin üretiminde ve özelliklerinin gelistirilmesinde en basarılı yöntemlerin basında gelir. Bu nedenle bu çalısmada NiFe2O4 nanoparçacıkların sentezinde bu yöntem kullanılmıstır. Böylece yüksek saflıkta ve homojenlikte nanoparçacıklar elde edilmistir. Bu tez çalısmasında üretilen NiFe2O4 nanoparçacıkları 1073K, 1173K, 1273K, 1373K ve 1473K `lik sıcaklıklarda 3 saat boyunca ısıl isleme tabi tutulmustur. Isıl islem sonrasında yapısal ve manyetik özellikleri incelenmistir. Yapısal özellikleri IR, XRD, FESEM, EDX, DTA, TGA ve DSC analizleri ile incelenmistir. Manyetik özelliklerinin belirlenmesi için VSM(Vibrating Sample Magnetometer) sistemi kullanılmıstır. NiFe2O4 nanoparçacıkları parçacık boyutu 10-11 nm aralıgında homojen bir sekilde sentezlenmistir. Yapısal incelemeler nanoparçacıkların safsızlık içermedigini açıkça göstermistir. Isıl islemden sonra nanoparçacıkların boyutu yaklasık 85 nm `ye kadar çıkmıstır. Doyum manyetizasyonu ve grain büyüklügünün artan ısıl islem sıcaklıgı ile arttıgı gözlenmistir. Diger yandan koersivite degerlerinin artan ısıl islem sıcaklıgıyla azaldıgı gözlenmistir. Isıl islem sıcaklıgının manyetik özellikler üzerindeki etkisi, katyon dagılımı ve lattice parametreleri temel alınarak tartısılmıstır. ANAHTAR KELMELER : Ferrit, Ferrimanyetizma, Hydrothermal Yöntem, Nanoparçacık, Soft Manyetik Materyal
Özet (Çeviri)
Over the past several years, the preparation and characterization of nanoscale magnetic materials have attracted much attention as the materials in this size range would allow investigating the fundamental aspects of magnetic-ordering phenomena in magnetic materials with reduced dimensions and could also lead to new potential applications. Nanocrystalline spinel ferrites with the general formula MFe2O4 (M=Divalent metal ion) are very important magnetic materials because of their interesting magnetic and electrical properties. Various preparing methods are developed for this kind of materials named ferrite. Hydrothermal method is one of the most successful one for preparing of various materials and especially in preparing of magnetic nanocrystalline and developing their properties. Therefore in this study hydrothermal method was used to produce nanoparticles. In this study, the produced NiFe2O4 nanoparticles were annealed at 1073K, 1173K, 1273K, 1373K and 1473K for 3 hours. For structural properties IR, XRD, FESEM, EDX, DTA, TGA and DSC analysis were performed and for the magnetic properties VSM(Vibrating Sample Magnetometer) system was used. The NiFe2O4 nanoparticles was synthesized homogeneously and it was found that the size of particles is about 10-11 nm. The structural investigations clearly indicated that produces nanoparticles has no impurities. After annealing, the size of nanoparticles was increased up to about 85 nm. It was observed that the saturation magnetization and grain size increase with increasing annealing temperature. On the other hand the coercivity values decreases with increasing annealing temperature. The effects of annealing temperature on the magnetic properties were discussed on the basis of the cation distribution variation and lattice parameters. ANAHTAR KELMELER: Ferrites, Ferrimagnetism, Hydrothermal Process, Nanoparticles, Soft Magnetic Materials