2-[(2-kloro-fenilimino)-metil]-6-metoksi-fenol bileşiğinin kızılötesi (IR) spektrumunun ve x-ışını kristal yapısının teorik ve deneysel olarak incelenmesi
Infrared (IR) and x-ray crystal structure investigations of 2-[(2-chloro-phenylimino)-methyl]-6-methoxy-phenol compound by theoretically and experimentally
- Tez No: 177122
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN KÖKSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
2-[(2-Kloro-fenilimino)-metil]-6-metoksi-fenol Schiff bazı bileşiği sentez- lenerek elmental analiz, IR, elektronik absorpsiyon spectrum verileri, kütle spektrometresi ve siklik voltametri ve NMR çalışmalarıyla yapısı aydınlatıldı. Ab initio sınırlandırılmış Hartree-Fock ve yoğunluk fonksiyon metotları ile 6-311 G(d), 6-31 G(d), 3-21 G(d) ve LANL2DZ temel setleri kullanılarak 2-[(2-Kloro-fenilimino)-metil]-6-metoksi-fenol'ün molekül yapısı ve titreşim spektrum verileri çalışıldı. Hesaplanan ve deneysel olarak elde edilen verilerin karşılaştırmalı sonuçları HF ve B3LYP/6-311 G(d) metodunun temel titreşim frekanslarının belirtilmesinde diğer setlere oranla çok daha doğru sonuçlar verdiği tesbit edildi. Bu çalışmadaki hesaplama sonuçları baz alınarak molekülün titreşim frekans modlarının işaretlenmesi yapıldı.
Özet (Çeviri)
2-[(2-Chloro-phenylimino)-methyl]-6-methoxy-phenol Schiff base comp- ound has been synthesized and characterized by elmental analyses, IR, electronic absorption spectral data, mass spectra and cyclic voltammetric and NMR studies. Ab initio restricted Hartree-Fock and density function theory calculations using 6-311 G(d), 6-31 G(d), 3-21 G(d) and LANL2DZ basis sets have been carried out to study molecular structure and vibrational spectrum of 2-[(2-Chloro-Phenylimino)-methyl]-6-methoxy-phenol. Comparison of calculated and experimental results indicates the HF and B3LYP with 6-311 G(d) basis set are more accurate in predicting fundamental vibrational frequencies than the scaled other approaches. On the basis of calculated results, assignment of vibrational frequencies modes of molecule was proposed.