İlaç öncüsü bazı piridin Schiff bazlarının sentezi ve indirgenmesi
Synthesis of some drug precursor pyridine Schiff bases and their reduced derivatives
  1. Tez No: 177247
  2. Yazar: ÖZLEM KARAKURT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HANDAN CAN SAKARYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Organik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmada sübstitüe olmuş 2-amino-6-metilbenzotiyazol ile piridin-2-karbaldehit ve piridin-3-karbaldehitin toluen içindeki reaksiyonlarından Schiff bazları (6-metil-N-(piridin-2-ilmetiliden)-1,3-benzotiyazol-2-amin ve 6-metil-N-(piridin-3-ilmetiliden)-1,3-benzotiyazol-2-amin) sentezlenmiştir.Yine bu çalışmada, 2-amino-5,6-dimetilbenzotiyazol ve 2-amino-4-metilbenzotiyazol ile piridin-3-karbaldehitin toluen içindeki reaksiyonlarından Schiff bazları (5,6-dimetil-N-(piridin-3-ilmetiliden)-1,3-benzotiyazol-2-amin ve 4-metil-N-(piridin-3-ilmetiliden)-1,3-benzotiyazol-2-amin) sentezlenmiştir.Reaksiyon koşulları referans (Vicini, P., et. al., 2003) ile aynıdır. Çözücü olarak benzen yerine toluen kullanılmıştır.6-metil-N-(piridin-2-ilmetiliden)-1,3-benzotiyazol-2-amin, 6-metil-N-(piridin-3-ilmetiliden)-1,3-benzotiyazol-2-amin, 5,6-dimetil-N-(piridin-3-ilmetiliden)-1,3-benzotiyazol-2-amin ve 4-metil-N-(piridin-3-ilmetiliden)-1,3-benzotiyazol-2-amin yapılarının metanol içerisinde NaBH4 ile indirgenmesi sonunda ürünler (6-metil-N-(piridin-2-ilmetil)-1,3-benzotiyazol-2-amin, 6-metil-N-(piridin-3-ilmetil)-1,3-benzotiyazol-2-amin, 5,6-dimetil-N-(piridin-3-ilmetil)-1,3-benzotiyazol-2-amin ve 4-metil-N-(piridin-3-ilmetil)-1,3-benzotiyazol-2-amin) sentezlenmiştir.Sentezlenen maddelerin yapıları spektroskopik metotlarla (IR, 1H-NMR, 13C-NMR) ve elementel analiz ile aydınlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, 2-amino-6-methylbenzothiazol reacted with pyridine-2-carboxaldehyde and pyridine-3-carboxaldehyde in toluen to obtain Schiff bases of (6-methyl-N-(pyridin-2-ylmethylidene)-1,3-benzothiazol-2-amine and 6-methyl-N-(pyridin-3-ylmethylidene)-1,3-benzothiazol-2-amine) derivatives.2-Amino-5,6-dimethylbenzothiazol and 2-amino-4-methylbenzothiazol reacted with pyridine-3-carboxaldehyde in toluen to obtain Schiff bases of (5,6-dimethyl-N-(pyridin-3-ylmethylidene)-1,3-benzothiazol-2-amine and 4-methyl-N-(pyridin-3-ylmethylidene)-1,3-benzothiazol-2-amine) derivatives.The reaction conditions were the same as Vicini, P., et. al., 2003.The products (6-methyl-N-(pyridin-2-ylmethyl)-1,3-benzothiazol-2-amine, 6-methyl-N-(pyridin-3-ylmethyl)-1,3-benzothiazol-2-amine, 5,6-dimethyl-N-(pyridin-3-ylmethyl)-1,3-benzothiazol-2-amine and 4-methyl-N-(pyridin-3-ylmethyl)-1,3-benzothiazol-2-amine) were synthesized by reduction (6-methyl-N-(pyridin-2-ylmethylidene)-1,3-benzothiazol-2-amine, 6-methyl-N-(pyridin-3-ylmethylidene)-1,3-benzothiazol-2-amine, 5,6-dimethyl-N-(pyridin-3-ylmethylidene)-1,3-benzothiazol-2-amine and 4-methyl-N-(pyridin-3-ylmethylidene)-1,3-benzothiazol-2-amine) with NaBH4 in methanol.The structures of synthesized derivatives were determined by spectroscopic methods (IR, 1H-NMR, 13C-NMR) and elemental analysis.