Ultrases ile ağaçların bazı fiziksel özelliklerinin belirlenmesi
Determination of tree's some physical properties with ultrasonic
  1. Tez No: 177270
  2. Yazar: ÇİĞDEM CANSU
  3. Danışmanlar: PROF. ERTUNÇ ARAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Fizik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
Bu çalışmada, Beyşehir Gölü Havzası'nda yetişmiş farklı dokuz türe ait ağacın, bazı fiziksel özellikleri ultrases ile incelenmiştir. Ağaç numuneler, dikdörtgenler prizması olacak şekilde kestirilerek ve yüzey pürüzleri giderilerek hazırlanmıştır. Ağaç numunelerde farklı özellik gösteren teğet ve enine kesit yüzeyleri belirlenerek ölçümler alınmıştır. Ölçümler numuneler kesildikten sonra, kurutma işleminden sonra ve 15'er günlük aralıklarla 3 ay suda bekletildikten sonra tekrarlanmıştır. Numunelerin ağırlık ve hacim değerleri ölçülerek yoğunlukları hesaplanmıştır. Ağaç numunelerinin ölçüm alınan yüzeylerinin uzunluğu ve ultrases geçiş süresi ölçülmüş, bu değerlerden de ultrasesin numunenin yüzeyinden geçiş hızı hesaplanmıştır. Ağaç numunelerin yoğunluk ve yüzeylerinden geçen ultrases hızının değerleri kullanılarak numunelerin üç yüzeyi için Lame sabiti, makaslama modülü, young modülü, hacim modülü, sıkıştırılabilirlik sabiti ve dinamik elastik sabitleri hesaplanmıştır. Bu sabitlerin değerleri tablo ve grafikler haline getirilerek yorumlanmıştır.Sonuç olarak, enine kesitlerde Lame sabiti, makaslama modülü, young modülü, hacim modülü ve dinamik elastik sabitleri, teğet yüzeylerdekine göre ise yüksek değerde olduğu görülmüştür. Sıkıştırılabilirlik sabitinin ise enine yüzeylerde teğet yüzeylerdekine göre yüksek değerde olduğu gözlenmiştir. Ayrıca suyunu kaybeden ağaç numunelerin elastikiyetini kaybettiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the some physical properties of different nine kinds of trees which are grown in Beyşehir Lake Basin are analysed with ultrasonics. Tree samples are cut as being rectangle prisms and they are prepared after surface roughnesses are removed. Different kinds of tangent and breadthways section surfaces of tree samples are defined and their measures are taken. Measures are repeated after samples are cut and after drying procedure and after being waited for 3 months in water at 15 days intervals. The densities of samples are calculated after weight and volume values are measured. Tree samples surfaces whose measures are taken, length and passing time of ultrasonics are calculated and from these values ultrasonics passing speed through sample surface is calculated. By using the density of tree samples and ultrasonics passing speed through sample surface, Lame constant, shear modulus, young's modulus, bulk modulus, coefficient of compressibility, dynamic elastic constants are calculated for three surfaces of samples.As a result, Lame constants, shear modulus, young's modulus, bulk modulus, dynamic elastic constants have higher values in breadthways sections than they have in tangent sections. Coefficient of compressibility has got higher values in breadthways sections than they have in tangent sections. Also, it is seen that tree samples which lose water lose their elasticity.