Analysis of thin walled open section tapered beams using hybrid stress finite element method
Melez gerilme sonlu eleman metodu kullanılarak ince cidarlı, açık kesitli, konik kirişlerin analizi
- Tez No: 177462
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜHA ORAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Havacılık Mühendisliği, Makine Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Aeronautical Engineering, Mechanical Engineering, Civil Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu tezde, değişken kesitli, izotropik, ince cidarlı, açık kesitli kirişlerin analizi için, melez gerilme sonlu elemanı formüle edilmiştir. Kiriş elemanı, her birinde yedi serbestlik derecesi bulunan iki düğüm noktasına sahiptir. Eleman gerginlik matrisi hesaplanışında gerilim alanı varsayımı yeterlidir. Analizde eksenel, bükülme ve burulma etkileri hesaba katılmıştır. Yöntem hem düzgün kesitlere hem de konik kesitlere uygulanabilmektedir.Bu çalışma boyunca, öncelikle akış benzeşmesi kullanılarak farklı kalınlıklar atanabilen birbirine bağlı elemanlar kullanılarak elemanın kesit özellikleri bulunmuştur. Sonrasında bir başka program aracılığıyla kiriş üzerinde yer alan düğüm noktalarında gerilim ve deplasmanlar hesaplanmıştır. Ulaşılan sonuçlar, literatürden alınan sonuçlar ve ticari sonlu elemanlar programı Nastran'dan elde edilen verilerle karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, hybrid stress finite element is formulated for the analysis of the isotropic, thin walled, open section beams with variable cross sections. The beam element has two nodes each having seven degrees of freedom. Assumption of stress field is sufficient to determine the element stiffness matrix. Axial, flexural and torsional effects are taken into account in the analysis. The methodology can be applied both to the tapered and the uniform beams.Throughout this study, firstly element cross-sectional properties are computed using the flow analogy of the inter-connected elements which may have different thicknesses. Then another computer program calculates the displacements and stresses at the nodes along the beam. The results obtained are compared to the results taken from literature and commercial FEM program Nastran.