Küresel kümeler gökada bağlantısı
Globular clusters galaxy connection
- Tez No: 177641
- Danışmanlar: DOÇ.DR. İBRAHİM KÜÇÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Astronomy and Space Sciences, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Gökadamızın bilinen en yaşlı elemanları olarak küresel kümeler gökadanın evriminin ilk zamanlarını gösteren temel fosillerdir. Ancak küresel kümelerin nasıl oluştukları halen belirsizlikler taşır. Kümelerin çoğunluğu, kimyasal bollukları, hareketleri, uzaysal dağılımları ve yaşlarının değişen belirsizlikleri içinde tanınmaktadır. Bu tez çalışmasında küresel kümelerin uzaysal dağılımları, galaktik merkezden uzaklıkları ? sayı yoğunluğu dağılımları, metal bolluğu ? sayı yoğunluğu, metal bolluğu ? galaktik merkezden uzaklık dağılımları, metal bolluğu ? yaş dağılımları, yaş ? uzaysal dağılımları incelendi. Metal bolluğu ? sayı yoğunluğu dağılımından küresel kümelerin ikili bir dağılma sahip olduğu bulundu ve metal bolluğu -2,58 ? [Fe/H] ? -0,8 dex arasında yer alan halo popülasyonunun dağılımındaki pik değeri -1.57463±0.03283 olarak hesaplandı. Bu sonuç [57] tarafından önerilen değerle örtüşmektedir. Metal bolluğu ? galaktik düzlemden uzaklık dağılımlarından halo kümelerinin metal bolluğunun galaktik merkezden uzaklaştıkça azaldığı yönünde reel bir ilişki bulunamamıştır. Elde edilen bu sonuç [54] çalışmasıyla karşılaştırılmıştır. Metal bolluğu ? yaş ve yaş ? uzaysal dağılımları incelenmiş ve metalce en fakir olan kümelerin en yaşlı, metalce zengin olanların ise daha genç olduğu, aynı zamanda iç halonun kendi içerisinde dış haloya göre daha yaş aralığının daha küçük olduğu sonucu elde edilmiştir. Bu sonuçlar [57] ve [58] çalışmalarıyla karşılaştırılmıştır. Buradan, küresel kümelerin aynı yaşta olmadığı, küme sistemleri arasında belli bir yaş aralığı olduğu sonucu elde edilmiştir. Bu yaş farkları dikkate alınarak gökadamız için önerilen iki temel oluşum senaryosu olan ELS (Eggen, Lynden?Bell ve Sandage, 1962, [58]) ve hiyerarşik etkileşimli senaryo (Zinn ve Searle, 1978, [54]) karşılaştırılmıştır. Bu karşılaştırma sonucunda ELS modelinin disk, hiyerarşik modelin ise halo için yeterli açıklamalar getirdiği sonucuna varılmıştır. Anahtar Sözcük: Küresel kümeler, metal bollukları, metal bolluğu- yaş ilişkisi, gökada oluşumu, Samanyolu.
Özet (Çeviri)
As the oldest known members of our Galaxy, the globular clusters are our primary fossils from its early evolution. But it is still not obvious how they formed. Most of globular clusters are known with their chemical abundances, kinematics, spatial distributions and changing uncertainties of their ages. In this thesis studies, globular cluster?s spatial distribution, distance from galactic center- number density distribution , metal abundance- number density, metal abundance- distance from galactic center, metal abundance- age, age- spatial distribution had investigated. The obtained results from spatial distribution are compared with [18] and [33] works and it is seen that globular clusters have spherical distribution around galactic plane. The result that globular clusters have a gap between 40? gc R ? 65 kpc obtained from galactocentric distance -number density distribution is compared with [23], [24], [25]. It is found that globular clusters are bimodal from metal abundance- number density distribution and the peak value for which metal abundance between -2,58 ? [Fe/H] ? - 0,8 dex had calculated about -1.57463±0.03283. This result agrees with [24]. This obtained result is compared with [57] studies. From metal abundance ? distances from galactic plane distribution it cannot be found a real relationship that the metal abundance of halo clusters reduces as receeding from galactic center. Metal abundance- age and age- spatial distributions are investigated and it is found that the low metalllicity clusters are the oldest while metal-rich clusters are younger and inner halo have relatively small age dispersion. These results are compared with [54] and [58] works. From this viewpoint, it is obtained that the globular clusters don?t have the same age, there exists a define age spread between clusters systems. By taking into account this age differences the ELS (Eggen, Lynden-Bell, Sandage, 1962, [58]) and hierarchical accretion scenarios (Searle & Zinn, 1978, [54]), which are two proposed basic evolutionary scenarios, are compared. From this comparison it is concluded that ELS model serves enough expressions for disk while hierarchical accretion scenario for halo. Keyword: Globular Clusters, metal abundances, metal abundance-age relation, evolution of galaxy, milky way