Kitosanla kaplama ve modifiye atmosfer ambalajlamanın palamut (Sarda sarda) filetolarının kimyasal parametreleri üzerine etkisi
Effect of chitosan coating and modified atmosphere packaging on chemical properties of atlantic bonito (Sarda sarda) fillets
  1. Tez No: 177748
  2. Yazar: CÜNEYT MUŞABAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞÜKRİYE ARAS HİSAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
Araştırmada, kitosan (%2) ile kaplanan, modifiye atmosfer paketlenen (%100 CO2, vakum) ambalajlanan palamut balığı (Sarda sarda) filetolarının kimyasal (pH, toplam uçucu baz azotu-TVB-N ve lipid oksidasyonu-TBARS) parametreleri üzerine etkisi incelenmiştir. Kitosan, Vakum, %100 CO2 ve Aerobik Ambalajlanmış Filetolar 4±1ºC'de depolanmış ve depolamanın belirli günlerinde (0, 3, 6, 9 ve 12. gün) analizlere tabi tutulmuşlardır. Kitosan ile kaplamanın pH değerleri üzerine istatistiki olarak herhangi bir etkisinin olmadığı belirlenmiştir (p>0,05). Kitosan ile muamele edilen grupta TBARS değerlerinin depolamanın üçüncü gününden itibaren hızlı bir şekilde yükseldiği gözlemiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, the effects of chitosan (2%, w/v) coating and modified atmosphere (100% CO2 and vacuum) packaging on chemical (pH, thiobarbituric acid reactive substances-TBARS, total volatile base nitrogen-TVB-N) parameters of Atlantic bonito (Sarda sarda) fillets were investigated. Fillets packaged with 100% CO2, vacuum or coated with chitosan, aerobic kept at 4±1oC and analyzes on certain days ((0, 3, 6, 9 and 12th days) of storage. The use of chitosan as coating did not significantly affect pH value (p>0.05). TBARS value increased rapidly after day 3 in chitosan groups during the storage period.