Anız yangınları, ozon tabakasındaki incelme ve motorlu taşıtlardan kaynaklanan çevre sorunlarının probleme dayalı öğrenme yöntem ile öğretimi
Teaching environmental problems caused by stubble fires, ozon layer depletion and vehicles through problem-based learning
  1. Tez No: 177747
  2. Yazar: SITKI AKIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ÇAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Bölümü
  12. Bilim Dalı: Kimya Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışma probleme dayalı öğrenme yönteminin çevre kimyası dersinde çevre sorunlarının öğretimi ve bu yöntemin öğrenciler üzerine olan etkisini tespit etmek amacıyla yapılmıştır. Çalışmanın örneklemini Atatürk üniversitesi Kazım Karabekir Eğitim Fakültesi Fen Bilgisi Öğretmenliği programında okuyan 58 üçüncü sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Yarı deneysel yöntemin kullanıldığı bu çalışmada rasgele seçilen 31 öğrenciye probleme dayalı öğrenme (deney grubu), 27 öğrenciye ise geleneksel yöntem (kontrol grubu) uygulanmıştır. Bu amaçla 2007-2008 öğretim yılının birinci döneminde 14 hafta süreyle anız yangınları, motorlu taşıtlardan kaynaklanan çevre sorunları ve ozon tabakasındaki incelme çevre sorunları ve kontrolleri hakkındaki kavramları öğretmek üzere deney grubuna probleme dayalı öğrenme, kontrol grubuna ise geleneksel yöntem uygulanmıştır. Araştırmanın verileri ?Anız Yangınları, Motorlu Taşıtlardan Kaynaklanan Çevre Sorunları ve Ozon Tabakasındaki İncelme Kavram Testi?, ?Bilimsel İşlem Beceri Testi? ve ?Öğrenci Görüşleri Anketi? olmak üzere başlıca üç ölçekten elde edilmiştir. Araştırmada ileri sürülen hipotezleri test etmek üzere eşleştirilmiş t-testi kullanılmıştır. Sonuç olarak çevre sorunlarının öğretiminde probleme dayalı öğrenme yönteminin uygulandığı deney grubu öğrencilerinin kontrol grubu öğrencilerine göre daha başarılı olduğu belirlenmiştir. Ayrıca, probleme dayalı öğrenme yönteminin uygulandığı öğrencilerin bilimsel işlem becerilerinde de kontrol grubunun aksine önemli bir gelişme gözlenmiştir. Mevcut çalışmada ilaveten çevre kimyası dersini alan kontrol ve deney grubunun tüm öğrencilerine çevre sorunlarına karşı tutumlarını ölçmek üzere dönem başında ve de dönem sonunda bir anket uygulanmıştır. Dönem başında ve sonunda uygulanan anket sorularına verilen cevaplar değerlendirildiğinde dönem sonunda öğrencilerin çevreye karşı tutumlarında olumlu bir değişimin olduğu belirlenmiştir
Özet (Çeviri)
This study aimed at application of problem-based learning to environmental problems in environmental chemistry course and also determining the effect of this teaching approach. The sample of the study was composed of 58 undergraduates from the Primary Science Education Departments of Kazım Karabekir Education Faculty of Atatürk University. The study was designed as quasi-experimental, and 31 students were in the experimental group, while 27 students in the comparison group. The titles were taught were stubble fires, ozone layer depletion and environmental problems caused by vehicles. During 2007-2008 academic year for 14 weeks period, problem-based learning was administrated in the experimental group, while a traditional teaching approach was employed in the comparison group. The data was collected through three scales called ?Stubble Fires, Environmental Problems Caused by Vehicles, and Ozone Layer Depletion Concept Test?, ?Scientific Process Skills Tests? and ?Students? Views Questionnaires?. The results are analyzed and compared by independent sample t-test. The findings indicate that experimental group was performed better than comparison group. Moreover, scientific process skills were much better in the problem-based learning student?s compared to the control group students. All of the participants also showed improvement in the attitudes towards the environmental problems when compared with their pre-test results.