Potasyum sorbat uygulamasının vakum ve modifiye atmosferde ambalajlanmış gökkuşağı alabalığı (Oncorhynchus mykiss) filetolarının raf ömrü üzerine etkisi
Effects of potassium sorbate application on shelf life of rainbow trout (Oncorhynchus mykiss) fillets packaged with vacuum and modified atmosphere
  1. Tez No: 177749
  2. Yazar: AYŞEGÜL ÇARBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TELAT YANIK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Araştırma, potasyum sorbat (%0, %2, %4) uygulamasının vakum ve modifiye atmosferde (%40 CO2 + %30 O2 +%30 N2) ambalajlanan gökkuşağı alabalığı (Oncorhynchus mykiss) filetolarının raf ömrü üzerine etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Filetolar 4±1°C'de depolanmış ve depolamanın belirli günlerinde (0, 3, 6, 9, 12 ve 15. gün) mikrobiyolojik (toplam aerobik mezofilik bakteri, psikrotrofik bakteri, Pseudomonas, laktik asit bakterileri, Enterobacteriaceae, maya ve küf) ve kimyasal (pH, thiobarbituric acid reactive substans- TBARS, toplam uçucu baz azotu-TVB-N) analizlere tabi tutulmuştur. Potasyum sorbatın alabalık filetolarının toplam aerobik mezofilik bakteri, psikrotrofik bakteri, Pseudomonas, Enterobacteriaceae, maya ve küf sayıları ile TBARS ve TVB-N değerleri üzerinde çok önemli (p0,05) bir farklılık olmadığı, ancak vakum ambalajlamanın modifiye atmosfere göre daha yüksek TVB-N değeri verdiği tespit edilmiştir (p0,05). Potasyum sorbat uygulamasının (özellikle %4 seviyesinin) vakum veya MAP ile ambalajlanan ve soğukta muhafaza edilen filetoların mikrobiyolojik ve kimyasal kalitesini daha uzun süre korumasına katkıda bulunabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Research was conducted to determine the effects of potassium sorbate applications (%0, %2, %4) on the shelf life of rainbow trout (Oncorhynchus mykiss) fillets packaged with vacuum and modified atmosphere (40 % CO2 + 30 % O2 +30% N2). Fillets kept at 4±1°C were subjected to microbiological (total aerobic mesophilic bacteria, psychrotrophic bacteria, Pseudomonas, lactic acid bacteria, Enterobacteriaceae, yeast and mould) and chemical (pH, thiobarbituric acid reactive substances-TBARS, total volatile base nitrogen-TVB-N) analyzes on certain days (0, 3, 6, 9, 12 and 15th days) of storage. It was determined that potassium sorbate had effects on total aerobic mesophilic bacteria, psychrotrophic bacteria, Pseudomonas, Enterobacteriaceae, yeast-mould counts, TBARS and TVB-N values of fillets at very significant (p0,05) differences were observed with respect to TBARS values at packaging either vacuum or modified atmosphere, however TVB-N values were significantly (p0,05) pH values of fillets. It was concluded that application of potassium sorbate especially at 4% level and packaging with vacuum or MAP contributes cold stored fillets to maintain their microbiological and chemical qualities longer.