Isıtma tesisatlarının bilgisayar destekli hesap ve çizim programının geliştirilmesi
Developing the software of computer aided calculation and desing of heating plants
- Tez No: 177977
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA GÜNEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
TS 2164' e göre kalorifer tesisatı projelendirilmesi, basit ama çok sayıda hesaplama basamakları içerir. Hesaplama islemlerinde bilgisayar kullanılmaması, hem projelendirmede harcanan zamanın, hem de hata yapma olasılıgının artmasına yol açar. Bu çalısmanın amacı, kalorifer tesisatı proje tasarımcısının hesaplama ve çizim islemlerinde harcayacagı zamanı en aza indirebilmek için, mimari çizim üzerinden geometrik verileri alıp gerekli hesaplama islemlerini gerçeklestiren, elde ettigi sonuçları TS 2164' de öngörülen tablo formlarında veren ve hesaplama bilgilerini esas alarak cihaz seçimini yapıp tesisat için kat planlarını ve kolon semasını çizebilen bir bilgisayar programı gelistirmektir. Bu amaçla çalısmanın birinci asamasında; kalorifer tesisatı projelendirilmesinin günümüz kosullarında nasıl yapıldıgı hakkında genel bir bilgi verilmistir. kinci asamada; TS 2164'e göre kalorifer tesisatı projelendirilmesinde kullanılan ısı kaybı hesabı ve boru çapı hesabı yöntemleri, formülleri ile ayrıntılı olarak aktarılmıstır. Üçüncü asamada; TS 2164'e göre binaların kalorifer tesisatı hesap ve çizimi için gelistirilen kalorifer tesisatı yazılımının kullanımı ayrıntılı olarak açıklanmıstır. Yazılımın ana formu ve alt formlarında üzerinde bulunan dügme ve tabloların çalısma prensipleri yazılımın ekran görüntüleri ile anlatılmıstır. Kalorifer tesisatı yazılımın gerçeklestirdigi standart çizim sekilleri verilmistir. Dördüncü asamada; örnek olarak iki katlı bir yapının kalorifer tesisatı projelendirilmesi gerçeklestirilmis ve elde edilen sonuçların ekran görüntüleri aktarılmıstır. ANAHTAR KELMELER: kalorifer tesisatı / bilgisayar destekli hesaplama / bilgisayar destekli çizim / TS 2164
Özet (Çeviri)
Radiator plant projects include simple but plenty of calculation steps according to TS 2164. Calculation processes can cause time lost and the possibility of making mistakes when they are made manually. The aim of this work is to develop a computer software which gets the geometrical data from the architectural drawing file, makes the necessary calculations, writes the results into tables in TS 2164 format, chooses the heating device, draws the floor plan and column diagram considering the calculated results. Therefore; in the first part of the thesis; a general knowledge about today?s radiator plant applications is described. In the second part; the equations and the methods in TS 2164 standards which are used in calculating the heat loss and pipe diameters, are fully explained. In the third part; the usage of the Radiator Plant Software which is developed for radiator plant calculation and design, is explained with all details. The tables and the buttons of the main and sub interfaces of the software are expressed by the screen captures of the program. The standard drawing database of the software is given and explained. In the fourth part; the radiator plant project of a duplex building is applied and the results are given with the explanations and the screen captures. KEYWORDS: radiator plant / computer aided calculation / computer aided design / TS 2164