Mogan Gölü trofik statüsünün izlenmesi
Monitoring of the trophic status of Lake Mogan
  1. Tez No: 178035
  2. Yazar: FATİH MANGIT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT VAHDET YERLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Ankara için rekreatif yönünün yanı sıra üniversitelerin ilgili bölümleri için doğal bir laboratuvar olması bakımından önemli olan Mogan Gölü'nde yapılan bu çalışmada gölün 2006-2007 döneminde trofik statüsünün izlenmesi amaçlanmıştır.Daha önceki trofik statü belirlenmesi ile ilgili çalışmalar ışığında çeşitli parametreler belirlenmiş ve trofik statü değişimi izlenmiştir. Gölün fiziko-kimyasal özelliklerinin (Su sıcaklığı, pH, çözünmüş oksijen, elektriksel iletkenlik, bulanıklık, toplam katı madde, tuzluluk) yanı sıra klorofil-a, nitrit azotu, nitrat azotu, amonyak azotu ve ortofosfat derişimleri belirlenmiş ve baskın zooplankton ve zoobentos ile rapor edilmiştir.Yapılan değerlendirmeler sonucunda gölün trofik statüsü hipertrofiye dönük ötrofik olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Mogan Lake is very important area not only for being a reacreational area but also for being a natural laboratory for the related departments of the universities. The main aim of this study is monitoring the trophic status of the lake during 2006-2007 season.The parameters were determined by means of the previous studies and the trophic status fluctuations were observed. Both physico-chemical properties such as temperature, pH, dissolved oxygen, conductivity, total dissolved solids, turbidity, salinity and concentrations of nitrite, nitrate, ammonium, orthophosphate, chl-a were measured and reported with dominant taxa of zooplankton and zoobenthos.According to evaluation of mentioned data, this study showed that Mogan Lake is an eutrophic lake with a hypertrophic tendency.