Yumurtalık Koyu'nda (Doğu Akdeniz) dağılım gösteren Chelon auratus (Sarı Kulak Kefal)'un büyüme ve beslenme özelliklerinin belirlenmesi
Determination of growth and feeding characteristics of Chelon auratus (Yellow Ear Mullet) distributed in Yumurtalik bay (Eastern Mediterranean)
  1. Tez No: 690949
  2. Yazar: HATİCE KÖYLÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CANER ENVER ÖZYURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Avlama ve İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışma kapsamında, Yumurtalık Koyu'nda mesleki balıkçılığın hedef türlerinden biri olan Chelon auratus'un juvenil bireylerinin beslenme ve büyüme özellikleri incelenmiştir. Örnekler Yumurtalık Koyu'nda 07.03.2020 ile 20.07.2020 tarihleri arasında çevirme operasyonuyla yakalanan bireylerden elde edilmiştir. Yapılan 15 çevirme operasyonunda, toplam 812 kefal bireyi yakalanmıştır. Yapılan sistematik tayinler bu bireylerin %96'dan fazlasının (782 adet) Chelon auratus türü olduğunu göstermiştir. Örneklemede tespit edilen diğer türler ise; Chelon saliens, Chelon labrosus, Liza carinata, Mugil cephalus ve Oedalechilus labeo'dur. Laboratuvarda alt örneği alınan 34 Chelon auratus bireyinin büyüme ve mide içeriği incelenmiştir. Regrasyon tekniği ile hesaplanan boyca büyüme parametrelerinden L_∞=29.11cm,K=0.61 〖yıl〗^(-1) ve t_o=-0.34 yıl olarak belirlenmiştir. Türün mide içeriğinde 7 canlı aleminin 5'ini (Bacteria, Protozoa, Chromista, Animalia, Plantae) temsil edecek besin grupları belirlenmiştir. Midede en sık rastlanan besin grupları; Foraminifer, Gastropoda, Ostracoda ve Bivalvia olduğu görülmüştür. Chelon auratus'un ilkbahar aylarında yaz aylarına göre daha yoğun beslendiği sonucuna da varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, feeding and growth characteristics of juvenile individuals of Chelon aurata, which is one of the target species of commercial fishing in Yumurtalık Bay, were investigated. Samples were obtained from individuals caught in the runaround gillnet operation between 07.03.2020 and 20.07.2020 in Yumurtalık Bay. A total of 812 mullet individuals were caught in 15 fishing operations. Systematic determinations have shown that more than 96% (782) of these individuals are Chelon auratus species. Other species identified in the sampling are Chelon saliens, Chelon labrosus, Liza carinata, Mugil cephalus and Oedalechilus labeo. The growth and stomach contents of 34 Chelon aurata individuals subsampled in the laboratory were examined. The result was obtained in the growth parameters L_∞=29.11cm,K=0.61 〖yıl〗^(-1),t_o=-0.34 years calculated by the regression technique. Food groups representing 5 of 7 kingdoms (Bacteria, Protozoa, Chromista, Animalia, Plantae) were determined in the stomach content of the species. The most common food groups in the stomach; Foraminifera, Gastropoda, Ostracoda and Bivalvia were observed. It was also concluded that Chelon auratus fed more intensively in spring than in summer.