Katalitik büyütme ile elde edilen II-VI grubu nanotellerinin fiziksel özelliklerinin incelenmesi
An investigation of physical properties of group II-VI nanowires obtained with catalytic growth
- Tez No: 178196
- Danışmanlar: PROF.DR. M. ÇETİN ARIKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Katıhal Fiziği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Tez çalışmamızda, Çinko Sülfür (ZnS) nanoyapılar, kolay ve ucuz bir proses olan VLS tekniği ile başarı ile sentezlenmiştir. %99,99 saflıkta toz halindeki ZnS 10000C ve 11000C' de buharlaştırılmıştır. ZnS buharı, Argon (Ar) gaz tarafından Altın (Au) kaplı Silisyum (Si) altlıklar üzerine taşınmıştır. Ve ZnS buharı altlıklar üzerine yoğunlaştırılmıştır. Elde edilen nanoyapıların yapısal karakterizasyonunun belirlenmesinde Taramalı Elektron Mikroskobu (SEM), X-Işın Kırınımı (XRD) ve Enerji Dağılım Spektroskopisi (EDS) analizleri uygulanmıştır. SEM analizleri sonucunda, çeşitli boyutlarda kemer, çubuk, şerit, tel ve testere gibi yapılar elde edilmiştir. EDS analizine göre, bu yapıların Çinko (Zn) ve Kükürt (S) elementlerinden oluştuğu gözlenmiştir. Ayrıca EDS spektrumunda Silisyum (Si), Altın (Au) ve Oksijen (O) elementlerine de rastlanmıştır. O elementinin varlığı muhtemelen uygulama tüpü içerisindeki istenmeyen havadan kaynaklanmaktadır. XRD analizinden ise, sentezlenen tüm yapıların hekzagonal kristal yapıya sahip olduğu anlaşılmıştır. Ayrıca yapıların optiksel karakterizasyonunun belirlenmesinde fotoışıma yöntemi kullanılmıştır. PL ölçüm sonuçları, yapının kalınlığına bağlı olarak hacimsel ZnS' in 3,68eV' lik band aralığı enerjisinin 3,7eV' den 3,82eV' ye kadar değişime uğradığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In the study; ZnS nanostructures were successfully synthesized by a simple and low cost process based on Vapour- Liquid ? Solid technique (VLS). 99,99% purity ZnS powder was evaporated at two temperatures, 10000C and 11000C and was carried by Argon (Ar) gas flow and then was condensed on Gold (Au) coated Silicon (Si) substrates. Structural characterization of the produced nanostructures were carried out by Scanning Electron Microscopy (SEM), Energy Dispersive Spectroscopy (EDS) and X-Ray Diffraction (XRD). The results of SEM studies revealed that the morphology of the nanostructures are in form of belt, rod, ribbon, wire and saw like, all having different sizes and diameters. According to EDS analysis, these structures consist of Zinc (Zn) and Sulfide (S). Silicon (Si) and Gold (Au) and Oxygen (O) were also seen in EDS spectrum. Presence of O is probably due to unwanted air in the process tube. From the XRD patterns, it is obtained that the all synthesized nanostructures were in wurtzite crystal structure. Spectral dependence of Photoluminecence (PL) were also carried out for optical characterization. The results indicate that the band gap energy of bulk ZnS which is 3,68eV changes from 3,7eV to 3,82eV depending on the thickness of the structures.