Farklı seviyelerde CO2 içeren sütten üretilen beyaz peynirin özellikleri
The properties of white cheese that produced from different levels of CO2 added milk
- Tez No: 178245
- Danışmanlar: PROF. DR. NİHAT AKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışmada Beyaz peynir üretilecek pastörize ve çiğ süte değişik oranlarda CO2 ilave edilerek CO2 `in Beyaz peynirin kimyasal ve mikrobiyal özellikleri üzerine etkisi belirlenmeye çalışılmıştır. Bu amaçla mayalama sıcaklığında üç farklı pH'ya kadar (pH 6.1., 6.2 ve 6.3) çiğ ve pastörize süte CO2 ilave edilmiştir. Bu işlemlerin her birinde CO2 ilave edilmeksizin çiğ ve pastörize sütten Beyaz peynir üretilmiş ve bunlar kontrol örnekleri olarak ele alınmıştır. Bu çalışmada pH 6,1 örnekleri A, pH 6,2 örnekleri B, pH 6,3 grubu örnekler ise C grubu olarak ele alınmaktadır.Üretilen Beyaz peynir örneklerinde olgunlaşmanın belirli periyotlarında (1., 7., 15., 30., 60. ve 90. gün) kimyasal ve mikrobiyolojik analizler takip edilmiştir.Olgunlaşma süresince örneklerin pH, TSYA, kurumadde, yağ, kurumaddede yağ değerlerinde meydana gelen değişim istatistiki olarak (p< 0,01) seviyesinde önemli bulunmuştur. Olgunlaşma sonunda her üç grup peynir örneğinde de CO2 ilaveli çiğ ve pastörize sütten üretilen peynirlere göre kontrol grubu örneklerinin daha yüksek olgunluk indeksine sahip olduğu gözlenmiştir.Her üç grup peynirde de toplam mezofilik bakteri, toplam maya küf, toplam koliform grubu ve toplam mezofilik laktik asit bakterileri incelenmiştir. Her üç grup açısından CO2 ilaveli peynir örneklerinde mikroorganizma sayısı kontrol grubu örneklere göre sayım limitinin altında kalmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the effect CO2 addition at different proportions into the pasteurized and raw milk, from which white cheese samples were produced, on the chemical and microbiological properties of white cheese. For this purpose, CO2 was added into the raw and pasteurized milk at the fermentation temperature in order to achieve three ultimate pH values (pH 6.1., pH 6.2 ve pH 6.3). Control samples were also prepared without CO2 addition and pH adjustment.