Vitamin K3 (2-metil-1,4-naftokinon)'ün katalitik sentezi
Catalytic synthesis of vitamin K3 (2-methyl-1,4-naphthoquinone)
- Tez No: 178316
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN SERİNDAĞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Kimya, Kimya Mühendisliği, Pharmacy and Pharmacology, Chemistry, Chemical Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Bölümü
- Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
ß-metil naftalinin Vitamin K3' e katalitik oksidasyonunda, literatüre göre sentezlenen [N,N-bis(difenilfosfinometil)aminopropiltrietoksisilan] ligandının ve ayrıca bu ligandın katı desteğe bağlı halinin, Co(II), Pd(II), Ru(II), Ni(II) ve Cu(II) kompleksleri ile, [Mn(acac)3], [Cr(acac)3], [Ni(NO3)2] tuzları katalizör olarak denenmiştir. Yükseltgen olarak H2O2, çözücü olarak ve ayrıca reaksiyon mekanizmasına katılan asetik asit ve sülfürik asit kullanılmıştır. Denemelerde ceketten soğutmalı cam reaktör kullanılmıştır. Menadion oluşum verimi; reaksiyon süresi, katalizör ve H2O2 miktarı değiştirilerek incelenmiştir. Oluşan menadion ve kalan beta-metil naftalin yüzdesi, HPLC ve GC analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In catalytic oxidation reaction of ß-methyl naphthalene to vitamin K3, [Mn(acac)3], [Cr(acac)3], [Ni(NO3)2] salts and Ru(II), Pd(II), Co(II), Ni(II) and Cu(II) complexes of free [N,N-bis(diphenylphosphinomethyl)aminopropylltrietoxisilane] ligand and its silica supported form syhntesized according to the reference were used as catalysts.H2O2 as clean oxidant, glaciyal acetic acid and sulfuric acid as solvent, Glass reactor, having a cooling water system wrapping around it, were used in the experiments. Efficiency of the oxidation reaction were studied on changing reaction parameters that reaction time, catalyst and H2O2 amount.