Oyun alanları güvenlik standartlarının araştırılması ve Nenehatun Parkı örneğinde irdelenmesi
The research of safety standards in children?s playgrounds and it?s application in Nenehetun Park
- Tez No: 178386
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. SERTAÇ GÜNGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Çocuk oyun alanları, insanoğlunun çocukluğundan beri hayatında önemli bir yere sahiptir. Çocuk iken kendileri oyun alanlarını kullanan bireyler, daha sonra çocuklarını ve torunlarını oyun alanlarına götürerek oyun alanlarından kopmamaktadırlar.Oyun alanları çocukların sık kullandıkları yerlerdir. Geleceğin büyüklerinin yetiştiği bu alanlar şüphesiz iyi planlanmalı ve güvenli olmalıdır.Güvenlik çocukların dikkat edeceği ve edemeyeceği tüm ayrıntılarda gizlidir. Günümüzde belli standartlara bağlanan güvenlik kavramı, çok yönlü bir anlam ifade eder. Koruyucu tedbirler, tehlikeli unsurların kaldırılması, oyun alanı ekipmanlarının sağlıklı işlevlerinin devam ettirilmesi vb. gibi.Nenehatun parkı her yaştan çocuğun kullandığı Konya'nın merkez ilçelerinden Selçuklu Belediyesi sınırları içersinde yer alan önemli bir parktır. Bu çalışmada Nenehetun parkının güvenlik standartlarına uyumluluğu irdelenmiş ve çözüm önerileri sıralanmıştır.
Özet (Çeviri)
Child playground areas have had an important place in mankind?s lives since they were young. The individuals who used the playgrounds by themselves when they were a child don?t break out from the playgrounds by taking their children to the playground areas.The Playground Areas are places that the children use their frequently. These areas that the olds of the future grow there must be planned well and must certain be safe. The safety is secret in the details that the children can pay attention and can?t take care. At present, the ?Safety? word that is connected to some standards explains a multilateral meaning. These meanings are protective measure dangerous components continuing. The playground equipments? functions healthily,?etc.The Nenehatun Park is an important park that the children from every ages use and takes place in the boundaries of Selçuklu town which is from central districts of Konya.At this project; it is examined the adaptation of The Nenehatun Park for the safety standards and it is ranged the solving offers.