Oyun alanı elemanlarının güvenlik gerekleri açısından muayenesinin öneminin araştırılması
Study on the importance of playground equipment inspection in terms of safety requirements
- Tez No: 597151
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULLAH DURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 232
Özet
Çocukların hayatında önemli yeri ve etkisi olan oyun alanları ve bu alanlarda kullanılan oyun alanı elemanları ile ilgili güvenlik şartlarının belirlenmesi ve oyun alanlarında kazaların önlenmesi için TS EN 1176 Serisi standartlar, Türk Standardı olarak kabul edilerek yayımlanmıştır. Türkiye'de oyun alanlarının oluşturulması genellikle yerel yönetimler marifetiyle gerçekleşmektedir. Yerel yönetimlerin oyun alanı elemanı alımlarında standartlara uyma konusunda zorunluluk bulunmamaktadır. Oyun alanı elemanlarının yürürlükteki standartlara uygunluğunun kontrolü sadece ihale sürecinde gerçekleştirilebilmekte, fakat kurulum aşamasında ve sonrasında oyun alanı elemanlarının güvenlik gerekleri açısından kontrolü eksik kalmaktadır. Oyun alanlarında kullanılan oyun alanı elemanlarının tasarım ve güvenlik standartlarına uygunluğunun ve kurulum sonrası muayene gerekliliğinin öneminin ortaya çıkartılabilmesi, oyun alanlarındaki sorunların belirlenmesi, oyun alanı elemanlarının imalatı ve kurulumu ile ilgili ülkemiz şartlarına uyum sağlamış öneriler getirilmesi amacıyla gerçekleştirilen bu çalışmada, araştırma alanı Türkiye'de bulunan yedi coğrafi bölgeden toplam 18 il seçilmiştir. Seçilen bu illerde belirlenen oyun alanlarında bulunan oyun alanı elemanları üzerinde TS EN 1176 standart serisine göre hazırlanan kontrol listeleri çerçevesinde muayeneler gerçekleştirilmiş ve Ankara ili Yenimahalle ilçesinde belirlenen oyun alanlarında kullanıcıların ebeveynleri üzerinde oyun alanları ve elemanlarında güvenlik hususunun incelenmesine yönelik anket çalışması yapılarak elde edilen veriler değerlendirilmiştir. Gerçekleştirilen muayenelerle oyun alanı elemanlarının güvenlik gereklerini karşılamadaki mevcut durumu belirlenmiştir. Bu araştırma sonucunda, seçilen oyun alanlarında bulunan oyun alanı elemanlarının tasarım özellikleri ve güvenlik gerekleri göz önünde bulundurulmadan üretildiği ve kurulduğu, bu sebeple oyun alanı elemanlarının üretim ve kurulum sonrasında sürekli kontrolünün ve standartlardaki güvenlik gerekleri doğrultusunda montaj sonrası üçüncü taraflarca muayenesinin gerekliliğinin çocuk ve halk sağlığı açısından önemli bir konu olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
TS EN 1176 Series standards have been accepted and published as Turkish Standards in order to determine the safety requirements regarding the playgrounds and playground equipment, which have a significant place and influence in children's life and to prevent accidents in playgrounds. In Turkey, playgrounds are usually established by the ingenuity of local governments. There is no obligation for local governments to comply with the standards while procuring playground equipment. The control of the playground equipment's compliance with the valid standards can only be carried out during the tender process, but during and after the installation there is a lack of control for the playground equipment in terms of safety requirements. 18 provinces from seven geographical regions of Turkey were selected as the study area for this study, which was carried out in order to reveal the importance of the compliance of the playground equipment used in playgrounds with the design and safety standards and the necessity of inspection after installation, to identify problems in playgrounds, to make recommendations for the production and installation of playground equipment in compliance with our country's conditions. The inspections were carried out on the playground equipment of the designated playgrounds in selected the provinces within the framework of the checklists prepared in accordance with the TS EN 1176 standard series and the data obtained from surveys, which were aimed at the parents of the users in the designated playgrounds in Yenimahalle district of Ankara in order to examine the safety issues in the playgrounds and equipment were evaluated. The inspections carried out have determined the status of the playground elements in meeting the security requirements. As a result of this study, it has been determined that the playground equipment in the designated playgrounds were produced and installed without considering the design features and safety requirements, thus the necessity of the continuous control of the playground equipment after production and installation and third-party inspection in accordance with the safety requirements after the installation is important for child and public health.