Rasyonel fark denklemleri ve rasyonel fark denklemlerinin bilgisayar uygulamaları üzerine bir çalışma
A study on rational difference equations and computer applications of rational difference equations
- Tez No: 280663
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM YALÇINKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışma dört bölümden oluşmaktadır.Birinci bölümde, Fark Denklemleri ile ilgili genel tanım ve teoremleri verdik.İkinci bölümde, Fark Denklemleri ile ilgili yapılmış bazı çalışmalar hakkında bilgi verdik.Üçüncü bölümde, Fark Denklemlerinin bazı uygulamalarından bahsettik.Dördüncü bölümde, , k ve pozitif tamsayılar, ve başlangıç şartları , olmak üzere fark denkleminin lokal asimptotik kararlılığı, iki periyotlu çözümleri, invariant aralığı ve global çekiciliği incelenmiştir. Son olarak da bu fark denkleminin bazı özel durumları için örnekler verdik.
Özet (Çeviri)
This study consists of four sections.In the first section, we give general definitions and theorems about difference equations.In the second section, we give some information about some difference equations studied before.In the third section, we give information about some applications of difference equations.In the fourth section, we investigate the locally asymptotically stable, period-two solutions, invariant intervals and global attractivity of all negative solutions of the nonlinear difference equation where , , are positive integer, and initial conditions . Finally, we give examples of this difference equation for some special cases.