Study of the 112,120Sn(g,g') reaction and systematics of the pygmy dipole resonance at the z=50 shell closure
112,120Sn(g,g') reaksiyonu ve Z=50 kapalı kabuklarında pygmy dipol rezonansı sistematiğinin incelenmesi
  1. Tez No: 178661
  2. Yazar: BANU ÖZEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PETER VON NEUMANN COSEL, PROF. DR. SÜLEYMAN GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Science and Technology, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu tezde S-DALINAC s¨uper iletken elektron lineer hızlandırıcısında gerc¸ekles¸tirilen112,120Sn(g, g?) reaksiyonları Bremsstrahlung spektrumunun farklı son nokta enerjileri ic¸inn¨otron ayrıs¸ma enerjisinin altındaki b¨olgelerde c¸alıs¸ılmıs¸tır. 112Sn c¸ekirde?gi ic¸in 9.5MeV`ye, 120Sn c¸ekirde?gi ic¸in 7.5 ve 9.1 MeV`ye kadar dipol gec¸is¸ s¸iddetleri da?gılımıolus¸turulmus¸tur. Elde edilen sonuc¸lar hali hazırda varolan 116,124Sn (Govaert, ve ark.,1998) verileri ile birlikte n¨otron fazlalı?gı olan c¸ekirdeklerde bulunan pygmy dipol rezonansıolarak adlandırılan yapı hakkında bilgi edinmemizi sa?glamıs¸tır. Buna ek olarakparc¸alanma analizi denilen bir analiz metodu foton sac¸ılması ile elde edilmis¸ olan spektrumlara,parc¸alanmadan kaynaklanan ve fonda bulunan c¸ ¨oz¨ulmemis¸ gec¸is¸ s¸iddetlerininmiktarlarını tahmin edebilmek amacıyla uygulanmıs¸tır.Sonuc¸lar quasiparticle phonon modeli ve relativistik quasiparticle RPA ilekars¸ılas¸tırılmıs¸tır.
Özet (Çeviri)
In this thesis the 112,120Sn(g, g?) reactions are studied at different endpoint energies ofthe incident bremsstrahlung spectrum below the neutron separation energies at the superconductingDarmstadt electron linear accelerator S-DALINAC. Dipole transition strengthdistributions are extracted for 112Sn up to 9.5MeV and for 120Sn up to 9.1MeV. A concentrationof dipole excitations is observed between 5 and 8 MeV. Furthermore a fluctuationanalysis is applied to the photon scattering spectra to estimate the amount of the unresolvedstrength hidden in background due to fragmentation of the strength. Together withexisting data for 116,124Sn (Govaert, et al., 1998) this provides a set of information on thestructure of the so-called pygmy dipole resonance (PDR) in the stable neutron-rich tinnuclei.The results are compared to microscopic quasiparticle-phonon model and relativisticquasiparticle RPA calculations.