Değişik tipte düşey orifislerin akış, hız ve daralma katsayılarının analizi
Analyses the flow, velocity and narrowing coefficients of the different types of vertical orifices
- Tez No: 178957
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İRFAN ÜREYEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Mechanical Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmanın amacı, değişik tipteki orifislerin akış, hız ve daralma katsayılarının analizini yapmaktır.Bu çalışma teorik ve deneysel olmak üzere iki grupta toplanabilir. Teorik çalışmada orifis katsayılarının Bernoulli ve Toricelli Teoremlerinden türetilmesinden bahsedilmiştir.Deneysel çalışmada üçgen, dörtgen, beşgen, altıgen, yedigen ve daire orifis üretimi yapılmıştır. İmalatı yapılan 6 çeşit orifisin hız, daralma ve debi katsayıları deneysel olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis to analyses the flow, velocity and narrowing coefficients of the different types of vertical orifices.This thesis can be divided into two groups as theorical and experimental. Theorical thesis mentions about creation of orifice coefficients from Bernoulli and Toricelli theories.In the experimental thesis production of triangular, rectangular, pentagonal, hexagonal, heptagonal and circular orifices was done. Flow, velocity and narrowing coefficients of 6 type of orifices were produced was founded experimentally.