Modern ürün geliştirme yöntemlerinin AR-GE departmanında uygulanması
Application of modern product development methods in R and D department
- Tez No: 179244
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ALİ ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering, Mechanical Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tasarım ve İmalat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Günümüzdeki küresel rekabet ortamında; firmaların pazar paylarını korumaları veya arttırmaları için düşük maliyetli, kolay üretilebilir, kaliteli ürünler çıkartmaları gereklidir. Bunu başarmak için firmalar tarafından kalite, maliyet, üretilebilirlik ve müşteri talep parametrelerinin aynı zamanda optimize edilmesi gerekmektedir.Bu nedenle bir çok firma, bu optimizasyonun sağlanabilmesi için modern ürün geliştirme yöntemlerini, yeni ürün tasarım sürecinin bir parçası haline getirmektedir. Böylelikle organizasyon kolay kontrol edilebilen, müşteri odaklı rekabet edebilir bir yapıya dönüşmektedir.Bu çalışmanın amacı , modern ürün geliştirme yöntemlerinin literatür bazında incelenmesi ve yeni ürün tasarımına etkisinin belirlenmesidir. Bu kapsamda öncelikle ?Eş Zamanlı Mühendislik ve Metodolojisi? incelenmiştir. Daha sonra ?QFD?, ?VE?, ?FMEA?, ?DFX? araçlarının yeni ürün geliştirme sürecine adaptasyonu planlanmış ve Türk Philips Armatür Fabrikasında seçilen pilot proje üzerinde yapılan uygulamalar ile iş sonuçlarına etkisi belirlenmiştir.Bu çalışma sonucunda elde edilen veriler sonuçlar bölümünde değerlendirilmiş, konuyla ilgili tavsiyeler ve fikirler öneriler kısmında belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays in the global competitive enviroment, companies have to deliver products that have ?lower cost?, ?better quality? and ?easier manufacturibility? in order to keep or increase their market share. To achieve this, parameters of quality, cost, manufacturibility and customer requirements must be optimized by companies concurrently.Therefore most of the companies are accommodating modern product development methods as a part of their new product design proccess. By that way, the structure of organisation can be transformed to easily controllable, customer oriented and competitive form.In this context, first of all ?Concurrent Engineering and its Metodology ? are examined. Later, the adoption of ?QFD?, ?VE?, ?FMEA?, ?DFX? tools to new product development proccess are explored. After aplication of these methods on a pilot project of Turk Philips Luminaire Factory, effects on work outcomes are investigated.Finally, results of this study are evaluated in conclusion section and some ideas/opinions are indicated in suggestions sections.