Vana otomasyonu
Valve automation
- Tez No: 179245
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İLYAS KANDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tasarım ve İmalat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
Bu çalışmada vanaların kontrol mekanizmaları ele alınmıştır. Çalışmada bir vana otomasyonu tasarımı için gerekli olduğu düşünülen konular ele alınmıştır. Bununla birlikte bir vana sistemi alınarak, servo, step ve DC motorlar kullanılmak üzere vana kontrol sistemleri tasarlanmıştır. Motor kontrolü için gereken H-Köprülerinden üç çeşit kullanıldığı ve servo motor kullanılan tasarım için H-Köprüsü kullanılmadığı için aslen 4 tasarım yapılmıştır.Vana kontrol sistemi tasarımı için gerekli olduğu düşünülen konulardan, önce vanaların sınıflandırılması incelenmiştir. Daha sonra vanada akış konusu ele alınmıştır. Bunlar ikinci ve üçüncü bölümlerdir.Çalışma, tasarım için gerekli konuların tartışılmasından sonra tasarlanan devrelerin dördüncü bölümde incelenmesi bu devrelere ait elemanların beşinci bölümde ele alınması ile devam etmektedir. Ayrıca bu çalışmada, kontrol devresi için yapılan yazılımların kodları ekler bölümünde verilmiştir fakat bu kodların anlamları beşinci bölümün sonunda ele alınmıştır.Bu çalışmada bir vana sistemi alınmış, değişik kontrol mekanizmaları tasarlanmış, yazılımı gerçekleştirilmiş, mikrodenetleyecilere yüklenmiş, devresi yapılmış ve denenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the valve control mechanisms. In this piece of study the issues which are considered important while designing valve control systems are discussed. Also a valve system is taken and control systems are designed, using servo, step and normal DC motors. Three types of H-Bridges are used for the designs (one for each) except one which uses servo motor. So, four designs are produced for this study.The first issue that is discussed in this work that is thought to be important for valve control system design is the classification of valves. Then the issue of flow through valves is handled. These are in parts two and three in the study.The study continues by analyzing the circuits that are designed for this study in part four and discussing the hardware used in these circuits in part five. Also the software designed for this study is give in the appendix part but the meaning of the algorithms is given at the end of Part Five.In this study a valve system is taken. A control mechanism is designed. The software for this design is created and loaded on the microcontoler. The curcuit for this design is made and finally the desigm is tested.