Hatila Vadisi Milli Parkı'nda (Artvin) yetişen yenen ve zehirli mantarlar üzerinde taksonomik bir araştırma
A taxonomical research on the edible and poisonous fungi grown in Hatila Valley (Artvin )
- Tez No: 179387
- Danışmanlar: PROF. DR. KENAN DEMİREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Botanik, Botany
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışma, Hatila vadisi (Artvin) sınırları içerisinde yetişen yenen ve zehirli mantarlar üzerinde yapılmıştır. 2006 ve 2007 yıllarında yapılan arazi çalışmaları ile mantar örnekleri toplanmıştır. Makrofungusların doğal habitatlarında fotoğrafları çekilerek ekolojik ve morfolojik özellikleri kaydedilmiştir.Yapılan arazi ve laboratuvar çalışmaları sonucunda Ascomycetes ve Bazidiomycetes sınıfları içerisinde dağılım gösteren 20 familyaya ait toplam 51 makrofungus taksonu teşhis edilmiştir. Bunlardan 39 tanesi yenir, 12 tanesi ise zehirlidir.Diğer yandan bu çalışma ile Clitocybe ornamentalis Vel. ve Tricholoma bufonium (Pers.:Fr.) Kumm. (Tricholomataceae) türleri ülkemiz makrofungus florasına yeni kayıt olarak ilave edilmiştir.Teşhis edilen mantar örnekleri Yüzüncü Yıl Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Mikoloji laboratuarında saklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The present study was carried out on macrofungi grown in Hatila Valley National Park (Artvin). Macrofungi specimens were collected between the years of 2006 and 2007 during field study. The colorous photographs were taken in natural habitat and ecological and morphological features of specimens were recorded.According to field and laboratory investigations, total 51 taxa belonging to 20 families, stated in Ascomycetes and Basidimycetes classis were identifed. 39 of them are edible and 12 of them poisonous.On the other hand; with the present study, Clitocybe ornamentalis Vel. and Tricholoma bufonium (Pers.: Fr.) Kumm. (Tricholomataceae) species are new records were contributed to the Turkish mycoflora.The identified specimens have been stored maintained in Mycology Laboratory Biology Department, Faculty of Science and Art University of Yüzüncü Yıl.