İlköğretim 6.,7. ve 8. sınıflarda okutulan fen bilgisi dersindeki kimya konularının kendi aralarındaki ilişki ile fizik ve biyoloji konuları arasındaki ilişkinin incelenmesi
The study of the relation between the chemistry subjects that have been studied in the primary education for 6th, 7th and 8th grades and the relation of physics and biology subjects
  1. Tez No: 179423
  2. Yazar: MUSA HASANOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET MAŞUK KÜÇÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Kimya, Education and Training, Chemistry
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Yapılan bu çalışma ilköğretim 2.kademede okutulmak üzere Milli Eğitim Bakanlığınca hazırlanmış ve 2004-2006 yılları arasında okutulan fen bilgisi kitabındaki kimya konularının kendi aralarındaki ilişki ile fizik ve biyoloji konuları arasındaki ilişkinin incelenmesine dayanmaktadır. Bu amaçla söz konusu ders kitapları kimya, fizik ve biyoloji konuları arasındaki ilişki incelenmiştir.Yapılan çalışmalar sonucunda konular arasındaki ilişkinin olduğu tespit edilmiştir ancak kısmen ilişkilendirilmeyen konuların var olduğu görülmüştür.Sonuca dayanarak yeni basılabilecek kitaplarda ilişki kurulmayan konuların da ilişkilendirilmesi önerisinde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study is based on the relations between the chemistry subjects in the science book that has been released by the Ministry of Education in 2004-2006 fall. For this purpose the relations between biology-physics and chemistry subjects have been investigated in this study.In the conclusion of the study it is found that have been a relation between the subjects but at the same time it is seen there have been same subjects that are not related with each other.Based on the conclusion it is purposed that all subjects should be related with each other in the new-cover books.