Berezin sembolü ve toplanabilme metotları
Berezin symbol and summability methods
- Tez No: 179436
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. HAMDULLAH ŞEVLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Beş bölümden oluşan bu çalışmanın birinci bölümünde konuya hazırlayıcı nitelikteki bilgilere ve konu ile ilgili olarak daha önce yapılmış çalışmalara kısaca değinilmiş, ikinci bölümünde ise daha sonraki bölümlerde kullanılacak olan bazı temel tanım ve teoremler verilmiştir.Bu çalışmanın üçüncü bölümünde, Abel yakınsaklık ve Cesaro yakınsaklık kavramları tanıtılarak yakınsama türleri ile ilgili teoremlerin ispatlarına yer verilmiştir.Dördüncü bölümde ise bazı fonksiyonel analiz bilgilerine değinilerek Hardy uzayı ve Berezin sembolü kavramları tanıtılmıştır. Ayrıca Abel yakınsama ile ilgili üçüncü bölümde ispatı verilen iki teoremin Berezin sembolü kullanılarak verilen farklı ispatlarına yer verilmiştir.Son bölümde ise ayrık istatistiksel Abel yakınsaklık kavramı ele alınmıştır. Ayrıca Berezin sembolü kullanılarak bazı şartlar altında bir serinin ayrık istatistiksel Abel yakınsak olması için gerek ve yeter şartları veren bir teoremin ispatına yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study consists of five chapters. The first chapter contains basic definitions and refers to pertinent known results from the literature. The second chapter contains basic definitions, theorems, and properties that will be used in later chapters.In the third chapter, the concepts of Abel convergence and Cesaro convergence are defined and some theorems are proved.In the fourth chapter, alternative proofs to the classical theorems of Abel are given using the concept of Berezin symbol.In the last chapter, the concept of discrete statistical Abel convergence is defined. In terms of Berezin symbols a theorem which is giving necessary and sufficient condition under a certain series is discrete statistically Abel convergent are proved.