Bazı simetrik/asimetrik s-triazin türevlerinin sentezi U.V./IR absorbsiyon spektrumlarının değerlendirilmesi
Synthesis of some of the symetric/asymetric s-triazines and investigation of U:V./IR absorbtion spectra of these substance
  1. Tez No: 38881
  2. Yazar: EMEL ERDEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAMİT BOZTEPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
IV öz s-Triazin türevleri endüstride tıp, tekstil, reçine ve kaliteli plastik yapımında geniş bir kullanım alanına sahiptir. s-Triazin sentezlerinin IR ve U.V. absorpsiyon spektrumları alınarak spektroskobik özelliklerinin sistematik olarak sıralanması sonraki çalışmalar için faydalı olacaktır. Bu çalışmada bazı simetrik ve asimetrik s-triazinlerin yanısıra 2-amino-4,6-dikloro s- triazin ve 2-amino-4,6-bis(dimetilamino)-s-triazin literatürdeki yöntemden bazı farklılıklarla sentezlenmiştir. s-Triazin türevlerinin U.V. spektrumları genel olarak çözücü etanol olduğunda 1 karakteristik pik verdi, iki tane gözlenen pikler ise düşük dalga boyunda görülen triazin halkasındaki n-n* geçişleri ile yüksek dalga boyundaki substituentlerin n-7t* geçişleridir. Fonksiyonel grupların s-triazin türevlerinin İR spektrumlarına etkisiyle, halka üzerindeki C=N ve tri substitue titreşim piklerinde kaymalar gözlendi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT s-Triazine derivatives have been widely used in industiy such as medicine, textile, rezin and in good quality plastic. In the future the systematic order in spectroskobic properties of s- triazine synthesised and investigation IR and U.V. absorption spectra of them will be important steps in advenced work. In this study, 2-amino-4,6-dichloro s-triazine and 2-amino-4,6-bis(dimethylamino)-s- triazine also synthesised difference from methods given in the literature together some of the symmetric and asymmetric s-triazine. One charecteristic peaks observed U.V. absorption spectra of s-triazine derivatives when ethanol is used as a solvent. Besides this, n-iz* transition observed at low wavelenght on the triazine ring and n-7t* transition due to effect of substituents detected at the high wavelenght for some s-triazin derivatives. Effects of functional groups on the IR spectra of s-triazine derivatives were observed shift of vibration peaks of C=N and trisubstitue on the triazine ring.