Çok değişkenli polinomların politop yöntemine göre çarpanlara ayrılması
Factorization of multivariate polynomials via polytope method
- Tez No: 179532
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATİH KOYUNCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
Bu tezde, integral politoplar yardımıyla, bir F cismi üzerindeki polinomların çarpanlara ayrılması incelenmektedir.Herhangi bir F cismi için, F[x1,x2,?,xn] halkasından alınan bir f(x1,x2,?,xn) polinomu bir Pf Newton politopuna eşlenebilir. Bu çalışmamızda Pf politopunun kaç türlü integral olarak ayrışabilir olduğunu kullanarak, f(x1,x2,?,xn) polinomunun çarpanlara ayrılması incelenmiştir. Bunların yanında, bazı integral olarak ayrışamayan politoplar ve bunlara eşlenmiş mutlak indirgenemez çok değişkenli polinomlar verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, factorization of multivarite polynomials over a field F, with the help of integral polytopes, is studied.For any field F, a polynomial f(x1,x2,?,xn) ? F[x1,x2,?,xn] can be associated to a Newton polytop Pf . Using the integral decomposition kinds of the polytope Pf , we examine the factorization of f(x1,x2,?,xn). Moreower, we provide some integrally indecomposable polytopes and absolutely irreducible polynomials associated to these integral polytopes.