İlköğretim I. kademede fen ve teknoloji dersini yürüten sınıf öğretmenleri ile II. kademede fen ve teknoloji dersini yürüten fen bilgisi (fen ve teknoloji) öğretmenlerinin fen okuryazarlık düzeylerinin belirlenmesi ve sonuçların karşılaştırılması
Defining the science literacy level of the primary school teachers who conduct science technology lesson in primary grades as well as the science technology teachers who conduct science technology lesson in secondary grades and comparison of the results
- Tez No: 179561
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YUSUF SÜLÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Gelişmiş ülkeler tüm vatandaşlarını fen okuryazarı yapmaya çalışmaktadır. Fen eğitimi, fen okuryazarı bireyler yetiştirmede en önemli role sahiptir ve fen eğitiminde bunu gerçekleştirebilecek en önemli kişi fen okuryazarı fen öğretmenleridir. MEB'in vizyonu her öğrencinin fen okuryazar bireyler haline gelmesidir. Ancak öncelikle eğitimcilerin fen alanında okuryazar olması gerekir.Bu çalışmanın iki amacı vardır:a)Fen ve teknoloji öğretmenleri ile sınıf öğretmenlerinin fen okuryazarlık düzeylerini tespit etmek,b)Fen ve teknoloji öğretmenlerinin fen okuryazarlık sevileri ile sınıf öğretmenlerinin fen okuryazarlık seviyelerini karşılaştırmak ve aralarında anlamlı bir ilişkinin olup olmadığını araştırmaktır.Bu araştırma, 2007?2008 Eğitim öğretim yılında Kars merkez, tüm ilçeler ve köylerindeki ilköğretim okullarında yapılmıştır. Öğretmenlerin fen okuryazarlık düzeylerini ölçmek için 97 Fen ve teknoloji öğretmenine ve 306 sınıf öğretmenine 25 soruluk fen okuryazarlık testi uygulanmıştır. Araştırmanın veri analizi bilgisayar ortamında SPSS (Statistical Package for Social Studies) paket programı kullanılarak yapılmıştır.Araştırma sonunda, Fen Okuryazarlık Testinde fen bilgisi öğretmenlerinin sınıf öğretmenlerinden daha başarılı oldukları ve fen okuryazarlık seviyeleri arasında anlamlı bir ilişkinin olduğu görülmüştür. Buna karsın cinsiyet bağımsız değişkenine göre istatistiksel açıdan anlamlı farklılığa rastlanmamıştır.
Özet (Çeviri)
The modern countries try to make their citizens scientific literate. Science education takes on an important role to be grown scientific literate individuals. And a science teacher who is science literate is the most important person to educate scientific literate individual in science education. Educators must themselves be literate in science, MEB?s present a vision of learning and teaching science in which all students have the opportunity to become scientifically literate. But firstly, Educators must themselves be literate in science.The purpose of this study is two fold:a)To determine the levels of science teachers scientific literacy and classroom teachers scientific literacy.b)To compare science teachers scientific literacy level and classroom scientific literacy level and to research a meaningful relationship or not.This study is made 2007-2008 Education year in primary schools which take place in Kars, and all the towns and village of Kars. The Scientific Literacy Test which consisting of 25 questions was implemented on 97 science teachers and class 306 classroom teachers.The analysis of datum has been made in computer by using SPSS (Statistical Package for Social Studies) packed program.At the end of the research, it?s found that Science Teachers are more successful than Classroom Teachers in the Scientific Literacy Test and there is meaningful relationship between Science Teachers? science literacy level and classroom teachers? science literacy level. However no significant statistical difference was found between the groups when ?gender? as a variable taken into consideration.