Türkiye'de üretilen pastırma, sucuk, peynir gibi gıda örneklerindeki biyojenik aminlerin belirlenmesi
Determination of biogenic amines in food samples such as, pastrami, sausage, cheese which were produced in Turkey
- Tez No: 179852
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET AKYÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Bölümü
- Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmada Türkiye'de üretilen pastırma, sucuk gibi et ürünleri ve değişik peynir türlerindeki biyojenik aminlerin belirlenmesi için analitik bir metot önerilmektedir. Önerilen metot iyon çifti ekstraksiyonu ile gıdalardaki biyojenik aminlerin izolasyonunu, ilgili aminlerin türetilmesini ve GC/MS ve HPLC-UV analizlerini içermektedir.Gıdalardaki biyojenik aminler ultrasonik ekstraksiyon yöntemi ile asidik metanole alınmıştır. Biyojenik aminler, iyon-çifti reaktifi olarak bis-2-etilhekzilfosfat (BEHPA) kullanılarak optimum pH da sulu çözeltilerden izole edilmiştir. Kromatografik analizler için benzoil klorür ile türetme yapılmıştır. Biyojenik aminlerin benzoil klorür türevleri HPLC/UV ve GC-MS ile analiz edilerek söz konusu bileşiklerin yapıları kütle spektrumlarının yorumlanmasıyla aydınlatılmıştır.Sonuçlar, önerilen metodun Türkiye'de üretilen değişik gıda örneklerindeki biyojenik aminlerin belirlenmesi için hızlı, spesifik ve hassas bir şekilde uygulanabileceğini göstermektedir.Yapılan deneysel çalışmalar sonucunda metodun minimum algılama sınırı (LOD) 2.7.10-2 ? 15.5.10-2 ?g/kg, metodun minimum algılama miktarı (LOQ) 9.0.10-2 ? 51.6.10-2 ?g/kg olarak bulunmuştur. Metodumuz pastırma, kaşar peynir, beyaz peynir, sosis, salam, sucuk, çiğ et, çiğ tavuk eti gibi gıdalara uygulanmış ve bu gıdalarda bulunan biyojenik amin miktarı hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this work, an analytical method was proposed for the determination of biogenic amines in meat products such as; pastrami, sausage and different cheese species. The method includes isolation of biogenic amines from foods by ion-pair extraction, derivatisation of compounds of interest and their HPLC-UV and GC/MS analysis.Biogenic amines in foods were taken into acidic methanol by using ultrasonic extraction method. Biogenic amines were isolated from aqueous solution with bis-2-ethylhexylphosphate as an ion-pair agent at optimum pH. The derivatisation was performed by using benzoil chloride for the chromatographic analysis. Benzoil chloride derivatives of biogenic amines were analyzed with HPLC/UV and GC-MS and structural identification of compounds were performed by interpreting their mass spectra.The results indicated that proposed method could be used for the rapid, specific and sensitive determination of biogenic amines in food samples which were produced in Turkey.As a result of experimental study, it was found that method detection limit (LOD) was 2.7x10-2 ? 15.5x10-2 ?g/kg, method quantification limit (LOQ) was 9.0x10-2 ? 51.6x10-2 ?g/kg. Our method was applied to foods such as; pastrami, yellow cheese, white cheese, sausage, salami, sausage, uncooked meat and uncooked chicken meat and then biogenic amine quantities were calculated in these food samples.