Biyodizel teknolojisi, sistem tasarımı ve deneysel olarak biyodizel üretimi
Biodiesel technology, system design an experimental biodiesel production
  1. Tez No: 179909
  2. Yazar: KEMAL GÜLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KEMAL YAKUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Teknik Eğitim, Technical Education
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Teknik Eğitim Bölümü
  12. Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Dünyada, fosil yakıtlarının paylaşımı üzerine büyük problemler yaşanmaktadır. Ülkemizde petrol ve doğalgaz ürünlerinde yurtdışına bağlı durumdadır. Petrol ürünü olan mazota benzer, bitki yağının dönüştürülmesiyle biyodizel üretmek mümkündür. Ülkemizdeki tarım gelişmiş olması biyodizelin ülkemizdeki önemini bir kat daha artırmaktadır.Yapılan bu çalışmada küçük kapasiteli bir biyodizel üretim sisteminin geliştirilmiştir. Bu sistemde kullanılan bitkisel yağdan biyodizel elde edilmiştir. Elde edilen biyodizelin testleri yapılmıştır. Sistemin en optimum çalışması sağlanmıştır. Son olarak üretim esnasında karşılaşan problemlerle ilgili görüş ve öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Sharing of fossil fuels in the world brings big problems in the world. In our country, petroleum and natural gas products are depending on foreign countries. Like a petrol product of diesel fuel, biodiesel can be produced from plants? oil. Because agriculture is developed in our country, the importance of biodiesel is much bigger.In this study, a little capacity biodiesel production system is developed. From plants? oil used in this system, biodiesel is produced. Tests are made from obtained biodiesel properties. Optimum operating conditions of the system is determined. Lastly, discussions and conclusions are made for problems in production process.