Lorentz uzayında regle yüzeyler
Ruled surfaces in Lorentz Space
  1. Tez No: 179982
  2. Yazar: SEHER TUNÇER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEJAT EKMEKCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu tez çalışması 3 bölümden oluşmuştur.Birinci bölümde çalışmamız için gerekli temel tanım ve teoremler verilmiştir.İkinci bölümde, 3-boyutlu Öklid uzayında regle yüzeylere ait boğaz çizgisi, dağılma parametresi, regle yüzeyin Gauss eğriliği ile ilgili teorem ve sonuçlar verilmiştir.Üçüncü bölümde, 3-boyutlu Lorenz uzayında timelike ve spacelike regle yüzeylere ait boğaz çizgisi, dağılma parametresi, regle yüzeyin Gauss eğriliği ile ilgili teorem ve sonuçlar verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis contained three chapters.In first chapter, basic definitions and theorems are given.In second chapter, the theorems and remarks related to striction lines, distribution parameter and Gauss curvature of ruled surfaces are given in 3-dimensional Euclid Space.In third chapter, the theorems and remarks related to striction lines, distribution parameter and Gauss curvature of timelike and spacelike ruled surfaces are given in 3-dimensional Lorentz Space.