Lorentz uzayında regle yüzeyler üzerine
On ruled surfaces in Lorentz space
  1. Tez No: 567810
  2. Yazar: NAGEHAN DEMİRAN İŞAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÇALIŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
İlk olarak giriş kısmında konunun literatürü ile ilgili bilgiler verilmiştir. Çalışmanın amacı ve öneminden bahsedilmiştir. İkinci bölümde konunun ileri kısımlarında kullanılmak üzere ilk olarak E3 Öklid uzayında temel tanım ve kavramlara yer verilmiştir. Buna bağlı olarak E3 Öklid uzayında regle yüzeylerle ilgili bazı karakterizasyonlardan ve tanımlardan bahsedilmiştir. Bu bilgiler ışığında konunun da ana çatısı olan 3-boyutlu Lorentz uzayında temel kavramlara yer verilmiştir. Üçüncü bölümde Lorentz uzayındaki karakterizasyonlar kullanılarak uygulamalara yer verilmiştir. Dördüncü bölümde Lorentz uzayında Regle yüzeylerle ilgili bazı karakterizasyonlara değinilmiştir. Lorentz uzayındaki eğrilerin sınıflandırılması yapılmış ve Frenet çatıları yazılmıştır. Son kısımda konunun önemi üzerinde durulmuş ve ileriki çalışmalarda ne yapılabileceği ile ilgili önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, firstly, we gave some information about the history of topic. The purpose and importance of the study are given. In the second part, we gave some basic definitions and theorems about Euclidean space, E3. Consequently, characterizations of ruled surface in Euclidean space are mentioned. In the light of study, some elementary definitions and concepts of Lorentzian space IR13 are given. In the third part, using the characterizations of Lorentzian space, the applications of obtained characterizations are studied. In the fourth parth, the concepts of ruled surface in Lorentzian space are mentioned. The classification and the Frenet frame of the curves in Lorentzian space are introduced. Finally, the importance of the topic are denoted and the proposals on what can be done in future studies are given.