Türk Telekomünikasyon A.Ş. il telekom müdürlüklerinin veri zarflama analizi ile etkinlik ölçümü
Efficiency measurement of Türk Telekomünikasyon A.Ş. province telecom directorships by using data envelopment analysis
  1. Tez No: 180044
  2. Yazar: DİDEM ALTUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİLAL TOKLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Dünyada yaşanan teknolojik gelişmelerle beraber bilginin önemioldukça artmıştır. Bilgiye daha kolay erişen toplumların sosyal veekonomik anlamda daha hızlı kalkındıkları açıkça görülmektedir. Budurum da bilgi aktarımı için gerekli alt yapıyı sağlayantelekomünikasyon sektörüne verilmesi gereken önemi vurgulamaktadır.Ülkemizde Türk Telekomünikasyon A.Ş. yerel operatör olarak;bünyesinde bulunan alt birimlerle telekomünikasyon hizmetlerinin ülkegenelinde yaygınlaştırılmasından sorumludur. Telekomünikasyonhizmetlerinin işletilmesi, müşteriye ulaştırılması, gerekli altyapınınkurulmasında l Telekom Müdürlükleri oldukça önemli bir rolesahiptirler. Bu tezde hizmet kalitesinin ve müşteri memnuniyetinin tümülke genelinde sağlanması, kaynakların uygun bir şekilde kullanılmasıiçin l Telekom Müdürlüklerinin veri zarflama analizi kullanılarak etkinlikanalizi yapılmıştır. Uygulama iki aşamadan meydana gelmiştir. lkaşamada ölçeğe göre sabit getiri varsayımına dayanan CCR modeli veölçeğe göre değişken getiri varsayımına dayanan BCC modelikullanılarak etkin olan l Telekom Müdürlükleri ve etkin olmayan lTelekom Müdürlüklerinin etkinlik sınırında yer alabilmesi için referansalmaları gereken l Telekom Müdürlükleri belirlenmiştir. Uygulamanınikinci aşamasında ise çapraz etkinlik yöntemi kullanılarak CCR sonucuetkin olarak bulunan l Telekom Müdürlükleri arasında bir sıralamayapılmıştır.Bilim Kodu : 906.3.032Anahtar Kelimeler : Veri zarflama analizi, etkinlik, telekomünikasyonSayfa Adedi : 137Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Bilal TOKLU
Özet (Çeviri)
The knowledge has become very important significantly owing to thetechnologic developments over the world. It has been obviously seenthat the societies accessing the knowledge easily, develop in terms ofsocial and economic more rapidly than the others. This situationemphasizes importance to the telecommunication sector providing theinfrastructure necessary for transferring the information. As anincumbent operator, with its subunits Türk Telekomünikasyon A.Ş. isresponsible for dispersing the telecommunication services all over thecountry. The Province Telecom Directorships have an important role inoperating the telecommunication services, providing these services tocustomers and constructing the infrastructure for these services. Inthis thesis for the purpose of providing service quality and customersatisfaction all over the country and using the sources conveniently, anefficiency analysis of The Province Telecom Directorships is performedby using data envelopment analysis. The application consists of twostages. In the first stage efficient Province Telecom Directorships andthe Province Telecom Directorships reference to the inefficientProvince Telecom Directorships in order to provide them locating inthe efficient frontier is determined by using the CCR formulation basedon the constant returns to scale assumption and the BCC formulationbased on the variable returns to scale assumption. In the second stageof the application The Province Telecom Directorships determinedefficient according to the CCR formulation are ranked by using crossefficiency.Science Code : 906.3.032Key Words : Data envelopment analysis, efficiency,telecommunicationPage Number : 137Adviser : Prof. Dr. Bilal TOKLU