Tam araç modeline uygulanan değişken sönümlü yarı-aktif askı sisteminin optimizasyonu
Optimization of a semi-active suspension system with a variable damper for a full car model
- Tez No: 180064
- Danışmanlar: PROF. DR. NİZAMİ AKTÜRK, PROF. DR. YÜCEL ERCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmada, tam taşıt modeline uygulanan değişken sönümlü yarı-aktif askısisteminin optimizasyonu yapılmıştır. Tanımlanan performans kriteri; asılıkütlenin, düşey ve açısal hareketleri sonucunda oluşan ivme değerlerininkarelerinin ortalamalarını, askı sistemi esnemelerinin karelerininortalamalarını ve asılı olmayan kütlelerin yere göre esnemelerinin karelerininortalamalarını ağırlıklı olarak içermektedir. Pontryagin prensibi uygulanarak,sönüm katsayılarının optimum değerlerini veren kapalı çevrim optimumkontrol elde edilmiştir. Optimum olarak kontrol edilen sistemin ölçülmüş yolgirişleri ve başlangıç koşullarına göre performansı belirlenmiştir. Ölçülmüş yolgirişleri için asılı kütlenin ivmesi ile askı sisteminin esneme değerleri arasındakioptimum uzlaşma eğrileri elde edilmiştir. Çalışma sonucunda, yarı-aktif askısisteminin sönüm oranının kontrolüyle hem asılı kütle ivme değerlerinin, hemde askı sistemi esnemelerinin önemli ölçüde azaltılabileceği ortaya konmuştur.Anahtar Kelimeler : taşıt askı sistemi, yarı-aktif süspansiyon sistemi, bilineersistem, optimum sistem
Özet (Çeviri)
In this study, optimization of semi-active suspension system with a variabledamper which is used in a full car model was considered. A suitable set of statevariables were defined and systems? state equations were obtained. Then aperformance index was defined using the closed loop optimal control law.Performance index is involving a weighted combination of square sprung massaccelerations for movement of sprung mass as heave, pitch and roll, meansquare suspensions deflection and mean square unsprung mass deflections withrespect to ground. Optimal values of damping coefficients of damper wereobtained by using pontryagin principles. Performances of an optimallycontrolled vehicle were calculated for step input in road elevations, as well asfor measured road profiles. For the case of measured road profile input, trade-off curves were obtained between the sprung mass accelerations andsuspension?s deflections of optimally controlled system. It is observed thatsprung mass acceleration and suspension deflection can be reducedconsiderably by controlling the damping coefficients as compared to the passivesuspension system.Key Words :semi-active suspension system, bilinear system, optimumsystem, vehicle suspension system