Tam zamanında üretim sisteminde bileşke parti büyüklüğü modeli
A resultant batch size model for just-in-time manufacturing system
  1. Tez No: 180091
  2. Yazar: OĞUZHAN BULUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERTAN GÜNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Tam Zamanında Üretim Sisteminde amaç, ürüne değer katmayan hertürlü faaliyetin en küçüklenmesidir. Bu amaç doğrultusunda, nihaiürünler küçük partiler halinde üretilirken, hammaddeler de küçükpartiler halinde satın alınmalıdır. Böylece gereksiz stoklama ve bununsebep olacağı stok maliyeti en küçüklenecektir. Bu çalışmada, TamZamanında Üretim Sisteminde parti büyüklüğü problemi ele alınmış,hammadde tedariği ve bitmiş ürün dağıtımı ilişkisi analiz edilerek,gerçek sistemlerde olduğu gibi her ikisini de dikkate alan bileşke partibüyüklüğü modeli geliştirilmiştir. Modelin sonuçları literatürdeki benzerçalışmalarla hem deneysel hem de gerçek veriler kullanılarakkarşılaştırılmış ve kurulan matematiksel modelin diğer modellerinsunduğu çözümleri %100 kapsadığı ve bazı veri setlerinde daha iyisonuçlar verdiği tespit edilmiştir. Ayrıca, model üzerinde duyarlılıkanalizi yapılarak, değişken girdilerin model üzerindeki etkilerikarşılaştırmalı olarak sunulmuştur.Bilim Kodu : 906Anahtar Kelimeler : Tam Zamanında Üretim (TZÜ), Parti büyüklüğüSayfa Adedi : 107Tez Yöneticisi : Doç . Dr. Ertan GÜNER
Özet (Çeviri)
The purpose of the Just-In-Time manufacturing system (JIT) is tominimize the each activities which don?t add value to finished products.Because of this purpose , while the finished products are manufacturedin small lots, the raw materials are procured in small lots too. In thisway, it minimizes inventory and inventory holding cost . In this study, itis considered the batch size problem for JIT manufacturing system anda resultant batch size model which is considered the raw material andfinished products is developed to analyse the relationship between theprocurement of raw materials and the delivery of the finished products.The solutions of the model has been compared the similar studies inliterature by using both experimental data and real system data. It hasbeen determined the developed mathematical model contains the othermodel?s solutions %100 and also on some data sets the solutions of themodel is better than the others. The sensitivity analysis of the modelhas been carried out for the effects of the variable data.Science Code : 906Key Words : Just-In-Time(JIT), Batch SizePage Number : 107Adviser : Assoc. Prof. Dr. Ertan GÜNER