Yanartaş Dağı (Kızılkaya-Korkuteli / Burdur-Antalya) florası
Flora of Yanartas Mountain (Kızılkaya-Korkuteli / Burdur-Antalya)
- Tez No: 180202
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT EKİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 216
Özet
Çalışma alanı, Burdur ve Antalya illerinin sınırları içinde yer alan YanartaşDağı'dır. Alandan toplanan 1612 bitki örneğinin değerlendirilmesi sonucu 73familyaya ait 303 cins ve 580 tür ve türaltı seviyede takson tespit edilmiştir. 62takson endemik olup endemizm oranı % 10,68'dir. Pteridophyta divizyosu 4,Gymnospermae 7, Angiospermae 569 taksonla temsil edilir. Taksonlarınfitocoğrafik bölgelere göre dağılımı şu şekildedir. Akdeniz 192 (% 33,10), İran-Turan 52 (% 8,96), Avrupa-Sibirya 19 (% 3,2), ve geniş yayılışlılar ilefitocoğrafik bölgesi florada belirtilmeyenler ise 317 (% 54,65)'dır.
Özet (Çeviri)
The area consist of Yanartas mountain which is situated between Burdur andAntalya. In this study 1612 plant specimens were collected. The flora of thisresearch area is composed of 72 families, 303 genera and 580 taxa which are inspecific and intraspecific ranks. 62 taxa are endemic (10,68 %). 4 taxa belong toPteridophyta, 7 taxa belong to Gymnospermae and 569 taxa are belong toAngiospermae. Phytogeographical elements of the area are as follows:Mediterranean elements 192 (33,10 %), Irano- Turanian elements 52 (8,96 %),Euro-Siberian elements 19 (3,2 %), and the others are 317 (54,65 %).