Bilgisayar destekli helisel yay tasarımı
Computer aided helical spring design
  1. Tez No: 180246
  2. Yazar: FEVZİ GÜMÜŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KÜRŞAD DÜNDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmada yaygın olarak kullanılan makine elemanlarından biri olan heliselyayın bilgisayar ortamında tasarımını yapan bir program yapılmıştır.Programda yay çeşitleri, yay malzemeleri, yay hesaplamaları, yay standartları,yay üretimi, yay üreticileri hakkında geniş bilgi verilmektedir. Hesaplamabölümünde tel çapı, gövde çapı, sarım sayısı gibi ölçüleri belirli olan heliselbasma ve çekme yayının kuvvet sapma hesapları yapılmıştır. Ayrıca bu yaylaradış çap, iç çap gibi sınırlamalar verilerek yay boyutlarında minimum malzemeveya minimum dış hacime göre optimizasyon gerçekleştirilmiştir. Bunlara ekolarak Ansys programında helisel basma yayına ait deformasyon analizleriyapılıp bulunan yay sabiti değerleri denklemle elde edilen değerlerlekarşılaştırılmıştır. Elde edilen veriler program içerisine dahil edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, a program was designed about design of helical spring which wasone of the most common used machine parts, in computer environment. Widerange of information was given in this program about spring samples, springmaterials, spring equations, spring standarts, spring producing, springproducers. In calculate part of the program, the force-displacement calculationsof helical compression and extension spring was done whose wire diameter,body diameter, coil number was defined. In addition, restricts were given asouter diameter, inner diameter to these springs so it was realized springdimensions was optimized to minimum outer volume or minimum material. Inaddition, the deformation analysis of helical coil spring was done and theobtained spring index values were compared to values that obtained fromequation. The obtained datas were added to program.