Mimarlıkta strüktür ve süsleme ilişkisinin irdelenmesi
The Research of the relation between structure and ornament in architecture
  1. Tez No: 180302
  2. Yazar: ÖZLEM DEMİRKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. NUR ÇAĞLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 187
Özet
Bu tez strüktür ve süsleme ilişkisini irdelemektedir. Strüktür ve süsleme ayrıayrı ele alınarak kavramsal olarak çözümlenmektedir. Fellow Kerr 1869'daR.I.B.A.'da yaptığı konuşmasında mimarlığı bina+architecturesque olarakdenkleme dökmüştür. Kerr'in konuşmasında arkitekturesk mimari tasarımelemanlarının kullanımı belirlediği anlamlar olarak tanımlanmakta ve 4düzeyde ele alınmaktadır. 1- Süsleşmiş strüktür, 2-Strüktürleşmiş süsleme, 3-Süslenmiş strüktür, 4-Süsleşmiş konstrüksiyon. Bu düzeyler tez içindemimarlıkta strüktür ve süs ilişkisinin yorumlanması ve tartışılması için temelyaklaşımlar olarak ele alınmakta ve benimsenmektedir. Çağdaş mimarlıkeserleri ile ele örneklenmesinde kullanılmaktadır. Belirlenen düzeylerdeilişkilenemeyen çağdaş mimarlık örnekleri, incelendiğinde beşinci birilişkilenme düzeyi elde edilmektedir. Biçim ile süsleme olarak adlandırılan budüzey strüktür ve süsleme ilişkisini mimari kütlesel biçimlenme bağlamında elealmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis studies the relation between structure and ornament. Structure andornament is taken separately and conceptually analyzed. Fellow Kerrformulated architecture as structure plus architecturesque in his speech inR.I.B.A in 1869. In his speech, architecturesque is defined as the meanings thatare determined by architectural design elements' usages and considered in 4levels. 1-Structure ornamentalised, 2-Ornament structuralised, 3-Structureornamented, 4-Ornament Constructed. In this thesis, these levels are acceptedand considered as basic approaches to comment on and to discuss the relationbetween ornament and structure in architecture. They are used to adducemodern architecture masterpieces. The modern architecture samples that donot relate to the decided levels, through their examination a fifth relation level isobtained. This level, which is called ornamentation by form, examines therelation between structure and ornament through architectural mass formation.