Akyaka (Muğla) kumsalı kum taşınımının modellenmesi
Modeling of sediment transport of Akyaka (Muğla) beach
- Tez No: 269127
- Danışmanlar: PROF. DR. LALE BALAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Gökova iç körfezinin doğusunda yer alan, Muğla ilinin Akyaka beldesinde Kuzey-Güney doğrultusunda uzanan kumsal, kıyıya yapılan yapılar, rüzgar, akıntı ve dalga etkileşimleri ile değişime uğramaktadır. Yapılan kıyı yapıları doğal kum taşınımı dengesini önemli ölçüde etkilemiş, bölgede erozyona neden olmuştur. Kıyı boyu ve kıyıya dik yöndeki kum taşınımı kıyı çizgisinin de değişimine neden olmaktadır. Bu çalışmada körfez doğusundaki rüzgar etkenli çevrinti hareketleri modellenmiş, mevcut kıyı yapılarının etkileri de göz önünde bulundurarak GENESIS (Kıyı Çizgisi Değişikliği Benzeşimi için Genelleştirilmiş Sayısal Model) sayısal modeli ile Akyaka kumsalı kıyı boyu kum taşınımı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The beach which is located along North - South direction in Akyaka in Muğla in the East direction of Gökova Bay is changing under the effects of coastal structures, wind, current and waves. Coastal structures significantly affect the natural sediment transport balance and cause erosion in the area. Longshore and offshore sediment transport lead to shoreline changes. In this study, wind induced circulation is modelled and longshore sediment transport along Akyaka beach considering the effects of coastal structures is examined with the help of GENESIS (GENEralized Model for SImulating Shoreline Change) numerical model.