Elektrik enerjisi üretiminde kullanılan güneş kulesi içindeki doğal konveksiyonun sayısal olarak incelenmesi
Numerical investigation of natural convection in a solar chimney used for electrical energy production
  1. Tez No: 180312
  2. Yazar: İBRAHİM METİN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ŞENOL BAŞKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Yeryüzünde kullanılan enerji kaynakları güneş kökenlidir. Gelişen teknoloji veinsan nüfusundaki artışa paralel olarak fosil yakıt tüketimi artmıştır. Gerekliolan enerji ihtiyacının karşılanmasında alternatif enerji kaynaklarına ihtiyaçduyulmaktadır. Bu çalışmada, güneş kulesi içindeki doğal konveksiyon akışısayısal olarak incelenmiştir. Çalışmanın amacı, farklı ısı akılarında, kolektöryüksekliği, kolektör uzunluğu, çevre sıcaklığındaki değişimle güneş kulesiiçindeki ısı transferine ve kule performansına etkilerinin araştırılmasıdır. Buamaçla, momentum, kütle ve enerjinin korunumunu temsil eden denklemler,uygun sınır şartlarında PHOENICS paket programından faydalanılarakçözülmüştür. Elde edilen sonuçlara göre ısı akılarının, çevre sıcaklığının,kolektör yüksekliği ve uzunluğunun, artması hava hızı ve sıcaklığını artırmıştır.Artan hava hızı ve sıcaklığının kütlesel debiyi ve güneş kulesi çıkış gücünüartırdığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The origins of energy sources, which are used in the world, originate from thesun. As a result of developing technologies and growing human population,fossil fuel consumption has increased. We need alternative energy sources tomeet the increasing energy demand. In this study, natural convection flow in asolar chimney was investigated numerically. The purpose of this study was toinvestigate effects of different heat flux, collector height, collector length andambient temperature values on heat transfer and performance of the solarchimney. For this purpose; momentum, mass and energy conservationequations are solved by using the PHOENICS computer program together withsuitable boundary conditions. According to numerical results air speed andtemperature increase with increasing ambient temperature, collector height,collector length and heat flux. It has been observed that mass flow rate andoutput power of the solar chimney increase with increasing air speed andtemperature.