Moleküler ve kiristal bor bileşiklerinin yoğunluk fonksiyonu teorisi ile incelenmesi
Density functional theory calculation of boron basis molecular and crystal structures
- Tez No: 180313
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ŞİMŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmada Gaussian 03W ve Castep programları kullanılarak Bor bazlı bazılineer olmayan optik moleküllerin fiziksel ve kimyasal özellikleri yoğunlukfonksiyonu teorisi (DFT) ile hesaplanmıştır. B3O5, LiB3O5, NaB3O5, KB3O5,Na2BB4O7 moleküllerinin yapısal parametreleri ile elektronik ve spektrumözellikleri yoğunluk fonksiyonu teorisinin B3LYP hibrit yaklaşımı kullanılarakyapıldı. Potansiyel enerji yüzeyi ve frekans-şiddet grafiği çizildi. Buhesaplamalar Gaussian 03W paket programı ile gerçekleştirilmiştir.LiB3O5,LiAlB2O5 moleküler kristallerinin bağ uzunlukları, bağ açıları, band yapıları vedurum yoğunluğu yoğunluk fonksiyonu teorisi içerisinde LDA yaklaşımınınCA-PZ modeli kullanılarak yapıldı. Bu hesaplamalar Castep programıylagerçekleştirilmiştir. Sonuçların literatür değerleri ile uyum içinde olduğugörülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study deal with the calculation of physical and chemical properties of somenon linear optical boron based molecules with the use of Gaussian 03W andCastep programs. The structural parameters and the electronic and spectralfeatures of B3O5, LiB3O5, NaB3O5, KB3O5, Na2BB4O7 were elucidated usingB3LYP hybrid approach in density function theories. Potential energy surfaceand frequency - intensity plots were drawn. All the these calculations werecarried out with Gaussian 03W software. The bond lengths, bond angles anddensities of states were calculated with the use of Ca-PZ model of LDAapproach in density function theory. All the calculations were performed usingCastep program. The results were in good compliance with literature.