Ankara'da tüketime sunulan süt ve süt ürünlerinden Klebsiella türlerinin izolasyonu, bazı virülans faktörlerinin belirlenmesi ve antibiyotik dirençlilikleri
Determination of some of the virulance factors and antibiotic resistance of Klebsiella species isolated from milk and milk products offered for consumption in Ankara
- Tez No: 180314
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NESLİHAN GÜNDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Araştırmamızda Şubat 2005 - Mart 2006 tarihleri arasında Ankara'dakibir süt işletmesinden temin edilen 20 adet çiğ süt, çeşitli marketlerdendeğişik markalara ait 20 adet pastörize süt ve 20 adet beyaz peynir,pastanelerden alınan 10 adet sade ve 10 adet çikolatalı dondurma olmaküzere 80 adet örnek ile çalışılmıştır. Örneklerden Klebsiella'larınizolasyonu amaçlanmış, izolatlar biyokimyasal testleri yapılarak türdüzeyinde tanımlanmışlardır. Tanımlanan türler virülans faktörlerindensiderofor üretimi, serum direnci ve hemolitik aktivite bakımındanincelenmiş, ayrıca geniş spektrumlu beta laktamaz enzimi üretimleri veantibiyotik dirençlilikleri araştırılmıştır. Elde edilen 47 Klebsiellaizolatından 43 izolatın tür tanımlanması yapılmış olup bunların 25'i (%58) Klebsiella pneumoniae, 11'i (% 26) Klebsiella oxytoca ve 7'si (% 16)Klebsiella rhinoscleromatis olarak tanımlanmıştır. Farklı türlere ait 4izolatın tür düzeyinde tanımlanması yapılmamıştır. 43 izolatın sideroforüretimi Chrome Azurol Sulphate Agar'da araştırılmış ve bu izolatların27'sinde (% 63) siderofor üretimi tespit edilmiştir. zolatların serumdirenci 56oC'de inaktive edilmiş insan serumu kullanılarak araştırılmışve izolatların 30'unda (% 70) serum direnci belirlenmiştir. zolatlarınhemolitik aktivitelerinin belirlenmesinde kanlı agar kullanılmış olup25'inin (% 58) hemolitik aktiviteye sahip olduğu tespit edilmiştir.zolatların geniş spektrumlu beta laktamaz üretimleri çift disk sinerjitesti ile araştırılmış ve 15'inde (% 35) geniş spektrumlu beta laktamaztespit edilmiştir. Bu türlerin yeni nesil sefalosporinlere vemonobaktamlara direnç gösterdikleri belirlenmiştir. zole edilenKlebsiella türleri meropenem, imipenem ve amikasine % 100 duyarlıolarak saptanmış olup, türlerin tamamı ampisilin ve amoksisilinedirençli olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study 80 samples of milk and milk products, which consist of 20samples of raw milk obtained from a dairy farm in Ankara, 20 samplesof pasteurized milk and 20 samples of white cheese of different brandsfrom different dairies, 10 samples of vanilla ice cream and 10 samplesof chocolate ice cream bought from different pastry shops, wereanalyzed between February 2005 and March 2006. Klebsiella specieswere isolated and identified by means of biochemical tests. Identifiedspecies were further characterized and analyzed in terms of virulencefactors such as siderophore production, serum resistance andhemolytic activity. Furthermore, the production of extended spectrumbeta Lactamase and antibiotic resistance characteristics were alsoanalyzed. Among 47 Klebsiella isolates, 43 isolates were identified asandKlebsiella pneumoniae, Klebsiella oxytoca Klebsiellarhinoscleromatis in 25 (58 %), 11 (26 %) and 7 (16 %) isolatesrespectively. 4 isolates which belong to the different Klebsiella specieswere not identified. Production of siderophore among 43 isolates wasstudied through Chrome Azurol Sulphate Agar and it was determinedthat 27 (63 %) isolates were siderophore producers. Their serumresistance was determined using human serum inactivated at 56oC and30 (70 %) isolates were found to be resistant to the human serum.Blood agar was used for the determination of the haemolytic activity ofthe isolates and 25 (58 %) of them were determined as haemolysinproducers. All of the isolates were established for the production ofextended spectrum beta Laktamases (ESBL) by the double discdiffusion method. 15 (35 %) of them were found as producers of ESBL.ESBL producer species were determined to be resistant to the newgeneration sefalosporins and monobaktams. All the Klebsiella isolateswere found as susceptible to meropenem, imipenem and amicasin andresistant to ampicilin and amoxicillin.