Trafik kazası veritabanı
Traffic accident database
- Tez No: 180337
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. FATOŞ GÜR AKINOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kazalar, Trafik, Accidents, Traffic
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Trafik Planlaması ve Uygulaması Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Karayollarında taşıt sayısının artmasına paralel olarak trafik kazasısayısı da artmaktadır. İlk amaç, kazalara engel olmaya çalışmak olsa dabunun engellenemediği durumlarda, kazaların ardından devam edenhukuki sürecin, doğru bir şekilde yapılması gerekmektedir. Bu aşamadakaza analizinin önemi ortaya çıkmaktadır. Analizin sağlıklı yapabilmesiiçin Trafik Kazası Tespit Tutanağındaki bilgilere ihtiyaç duyulmaktadır.Bu nedenle, doğru bilgiye ulaşılabilmesi için, söz konusu bilginin uygunşekilde tasnifi ve arşivlenmesinin yanı sıra bu bilgiye ulaşımınsistematik bir yapıda olması da gerekmektedir.Her kamu kurumunun kendi kurumsal çözüm yöntemlerini uygulaması,kurumlar arası bilgi paylaşımı konusunda gerekli koordinasyonunyeterli ölçüde sağlanamamasından dolayı, teknolojisinin sunduğuimkânlar ile, bilgiye erişimin sağlanabileceği bir sisteme ihtiyaçduyulmaktadır.Trafik Kazası Veri Tabanı Çalışması, trafik birimleri tarafındansürdürülen faaliyetler ve yapılacak değerlendirmelere esas teşkil edenKaza Tespit Tutanaklarının, elektronik ortamda arşivlenmesi, hızlı veesnek bir biçimde sorgulanması ve analizinin yapılması amacıylayapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The number of the accidents increase related with the increase in thenumber of the vehicles on the highways. Despite the fact that the firstaim is to prevent the accidents and it is not possible, the legal periodtaking place after the accidents must be followed correctly. In thisperiod, the accident analysis is important. In order to anlyze correctly,we need the information in the Traffic Accident Determination Minutes.For this reason, in order to reach the correct information in the righttime and place, the information mentioned not only must be archivedproperly but also the access of this information must be in a systematicorder. As the information between the institutions is not sharedin accordance and these institutions apply their own methods, we needa system to reach the information with the help of the technology.Traffic Accidents Database Study was made to archive in software,to investigate fast and in flexibilty and to analyze the Traffic AccidentDetermination Minutes forming the basis of the evaluations made bythe Traffic Units.