Bazı polianilin türevlerinin elektroreolojik özelliklerinin araştırılması
Investigation of electrorheological properties of some polianiline derivatives
- Tez No: 180338
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL İBRAHİM ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Elektroreolojik (ER) akışkanlar, elektrik alan varlığında, reolojik veelektriksel özelliklerinde ilginç değişiklikler sergileyen eşsiz elektroaktifmalzemelerdir. Bu çalışmada, poli(o-toluidin) (POT), poli(2-etilanilin)(P2EAn), poli(N-metilanilin) (PNMAn) ve poli(N-etilanilin) (PNEAn) gibiçeşitli polianilin (PAn) türevleri kimyasal olarak sentezlendi, karakterizeedildi ve çeşitli derişimlerdeki (c = %5-25, m/m) ER özellikleri incelendi.Sentezlenen polimerler FTIR spektroskopisi, manyetik duyarlılık ölçümleri vedielektriklik ölçümleriyle karakterize edildi. Polimerler arasında, POT' in6,87x10-5 Scm-1 ile en yüksek, P2EAn' in ise 1,01x10-5 Scm-1 ile en düşükiletkenlik değerlerine sahip olduğu görüldü. FTIR analizleri sonucundapolimerleşmeyi destekleyen bandlar elde edildi. Silikon yağı içerisindesüspansiyonların çökelme kararlılıkları belirlendi. Bu süspansiyonların çeşitlidc. elektrik alanda kayma hızı ve kayma gerilimi özellikleri incelendi. Ayrıca,süspansiyonların ER verimi ve ER aktivitesine sıcaklık ve frekansın etkisi dearaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Electrorheological (ER) fluids are unique electroactive materials that exhibitfascinating change in rheological and electrical properties in the presence of anelectric field. In the present study, various polyaniline (PAn) derivatives such aspoli(o-toluidine) (POT), poli(2-ethylaniline) (P2EAn), poli(N-methylaniline)(PNMAn) and poli(N-ethylaniline) (PNEAn) were chemically synthesized,characterized and examined for their ER properties at a series of concentrations(c = 5-25%, m/m). The synthesized polymers were characterized by FTIRspectroscopy, magnetic susceptibility and dielectric measurements. It was foundthat POT has the highest conductivity with a value of 6.87x10-5 Scm-1, and P2EAnhas the lowest with 1.01x10-5 Scm-1, among the polymer synthesized. Formation ofpolymers was supported by FTIR analyses. Sedimentation stabilities of thesuspensions that prepared in silicone oil were determined. ER properties of thesesuspensions were investigated under various dc. electric fields, shear rates andshear stresses. Furthermore, ER efficiency of the suspensions and effect oftemperature and frequency on to ER activity were also studied.